İLHAM PERİSİ: DEREN ÖZTÜRK MATARACI

Bir dünya markası olma yolunda hızla ilerleyen yerli dermokozmetik markası Cosmed’in Ceo’su Deren Öztürk Mataracı, genç yaşında kazandığı yönetici kimliği, çalışan bir anne oluşu, yaratan üreten bir kadın olmanın incelikleriyle kendisi bu ay ki ilham perimiz..

Bize kısaca kendini anlatabilir misin Deren? 

16 yaşında Paris’te girdiğim bir aromaterapi mağazası sonrası bir hayale kapıldım ve 4 sene sonra o hayal Cosmed adı ile gerçek oldu… Sanayi kimyasalları üreticisi kimya mühendisi girişimci bir babanın girişimci kızıyım. Lise sonda çıktığım seyahatle birlikte kozmetik sektöründe ilerlemek istediğime karar verdim ve tüm eğitimimi, stajlarımı bu tutku şekillendirdi. Koç Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum, Bilgi Üniversitesi’nde Pazarlama İletişimi Yüksek Lisansı’nı tamamladım, Milano’da katıldığım Istituto Marangoni Moda Pazarlaması programı ile dünyaca ünlü moda markalarının kozmetik konumlandırmalarını inceleme fırsatı yakaladım. Üniversite döneminde L’Oreal’de Yves Saint Laurent markasında yaptığım staj ile kurumsal hayatı ve kozmetik sektörünü inceleme şansım oldu. Üniversiteden mezun olmadan Cosmed’I kurmuştuk, son finalimi verdikten sonraki gün de Cosmed’de aktif olarak çalışmaya başladım, o günden bugüne 10 yıl oldu ben Cosmed ile büyüdüm, o da benimle.

Cosmed ismini kim koydu?

Markamızı kurmaya karar verdiğimizde dermokozmetik bir marka olacağı belliydi, bir aile toplantısında dermokozmetik kavramını anlatırken “yani medikal kozmetik” demiştim. Kozmetik medikal derken CosMed ortaya çıktı.

Tam olarak iş tanımın nedir Cosmed’te?

Dinlemek. Şu anda tek sorumluluğum her bir departmanımızın sorunsuzca süreçleri yönetmesini izlemek, günlük akışı takip etmek ve markamızı büyütmek için daha çok proje geliştirmek. 

  ‘İşimin en keyifli yanı her geçen gün daha çok kişinin evinde, banyosunda, çantasında Cosmed olduğunu öğrenmek, en zor yanı ise önyargıları kırmak’ diyor Mataracı ve ekliyor.’ Türk markası olmanın getirdiği önyargıyı kimi noktalarda ve kimi kişilerde hala kıramadık desem.’

Yönetici kimliğine ek olarak bir de Youtube hesabı yönetiyorsun, biraz anlatır mısın bize nereden çıktı bu fikir, nasıl bir hesap?

Cosmed bu Eylül ayında 12 yaşını kutlayacak. 12 yıldır hayalimizdeki marka için büyük emekler vererek çalıştık ve çalışmaya devam da ediyoruz. Markamızın bu günlere gelebilmesinin arkasında tutkumuz var, işimizi keyif alarak yapmamız, ekip ruhumuz ve başarılı Ar-Ge ekibimiz var… Bizi ve bu süreçlerimizi bilen herkesin tam bir Cosmed sever olduğunu fark ettiğimde biz neden herkesi bu süreçlerimize şahit etmiyoruz düşüncesiyle bu kanalı açmaya karar verdim. Bu kanal bizi biz olduğumuz halimizle gösteriyor tüm şeffaflığıyla; ofisteki hallerimiz ve arge çalışmalarımız da var, ben kendi girişimcilik yolculuğumda neler yapıyorum o da… Farklı bir içerik oldu, küçük bir kanal da olsa çok dikkat çekti, ben de düzenli bir şekilde her hafta yeni bir içerik eklemek için motive oluyorum böyle olunca.

Cosmed markasını 3 kelime ile tanımlayacak olsan…

Sonuç odaklı, temiz, güven

Peki bu senin hayalindeki iş miydi? Yoksa çekmeceye koyduğun hayallerin var mı?

Tam anlamıyla hayalimdeki iş… Ve benim kontrolümde büyüdüğü ve geliştiği için de ben yeni hayallere kapıldıkça Cosmed’de her seferinde benimle yeni yolculuklara çıkıyor. Hayalleri çekmecelere saklamayı sevmiyorum.

Sen kimden veya kimlerden ilham alırsın?

İlk ilham verenim babam, işindeki başarısı, vazgeçmemesi, konuşurken, konuştuğu insanları kendine hayran bırakması ile hep o gibi olmak istemişimdir… Başarılı iş insanlarını araştırırım, tarihte fark yaratan insanların hikayelerini okumayı çok severim ve onların hayatlarından kendim için notlar alırım.

Yoğun çalışan bir kadın aynı zamanda bi eş ve annesin , bir günün nasıl geçiyor öğrenebilir miyiz? Pandemi sürecinde evden çalışma durumu seni nasıl etkiledi?

Annelik, eş, ekip lideri… Her bir sorumluluğumu birbirine karıştırmadan tamamlamaya özen gösteriyorum. Pandemi ile birlikte süreci evden yönetmek 2 buçuk yaşında bir bebekle gerçekten çok zor oldu, olabildiğince ofisten devam ettim bu nedenle çalışmaya… Geçtiğimiz dönemlerde yine yetemiyorum yetişemiyorum dediğim bir dönemden geçtim ve bu ay itibariyle kendime yeni rutinler oluşturdum. Sabahları 05:30’da uyanıyorum, meditasyon yapıyorum, sahilde yürüyüş yapıyorum ve eve döndüğümde günü planlıyorum. Şimdi daha sistemli ve dengede tutabiliyorum kendimi. En önemli motivasyonum da kendime vakit ayırabilmiş olmanın verdiği mutluluk.

 BİRAZ DA GÜZELLİK

Peki Cosmed dışında yerli-yabancı favori bakım markaların hangileri ve neden?

Skinceuticals, Paula’s Choice, Drunk Elephant. Bu üç marka da performans odaklı ürünlere sahip ve piyasadaki rakiplerinden bu yönde ayrışıyor. 

Dünyaca ünlü Drunk Elephant markası kısa bir süre önce ülkemize geldi. 

Uyandın ve hiç gününde değilsin, kurtarıcı saç modelin ve seni hızlıca toparlayacak makyaj sırlarını öğrenebilir miyiz?

Saçlarımı ortadan ayırıp iki taraftan da iki maşa yapıp sonrasında fırça ile tarıyorum, hafif bird alga olmuş oluyor, eyeliner, maskara ve dudak kalemi üçlüsü ile bir anda içinde olduğum moddan çıkıyorum.

Annenden sana kalan güzellik önerisi alalım bir tane…

Sağlıkla ışıldayan bir cilt için bol su iç 

Peki pandemide en çok ne giymeyi ve ne yapmayı özledin?

Topuklu ayakkabı giyip, süslenip, sevdiklerimle birlikte restaurantlara gitmeyi bol kahkahalı sohbetler etmeyi…

Gardırobunun en kıymetli parçası nedir?

Chanel çantalarım…

Favori tasarımcılarını öğrenebilir miyiz?

Daniel Lee, Simon Porte Jacquemus, Tuvana Büyükçınar

Bu sezon ‘Benim olmalı’ dediğin 3 şeyi paylaşabilir misin?

Mer’s renkli yüzükler, Dior hasır şapka, Moeva mayo

Markanın en favori 5 ürününü öğrenebilir miyiz ?

Cosmed Alight Yoğun Aydınlatıcı C Vitamin Serumu – Cildimi daha aydınlık hatta ışıl ışıl hissettiriyor

Cosmed Atopia Temizleme Yağı – Çift aşamalı temizlik hayatıma girdikten sonra vazgeçilmezim oldu

Cosmed Alight Enzim Peeling – Bu ürünü kullandığımda cildim gerçekten pürüzsüz ve yumuşacık oluyor

Cosmed Ultrasense SOS Krem Jel – Su bazlı, ağırlık yapmayan çok iyi bir makyaj altı bazı

Cosmed Sun Essential Leke Karşıtı Güneş Koruma SPF 50 – 4 mevsim her gün kullandığım vazgeçilmez koruyucum

EN SON

Neye çok güldün… Tiktok videolarına

Neden çok etkilendin… Kızımdan… Çok çabuk büyüdü, konuşmaya başladı

Okuduğun kitap... Doğan Cüceloğlu – Var mısın?

Izlediğin Netflix dizisi veya film

Crown

Gittiğin önereceğin restoran veya mekan... Yaz geldiği için D Maris’de La Guerite

Satın aldığın bir şey… Firuze taşlı kolye

En ÇOK

Neye kızarsın… Önyargıya

Ne yemeyi seversin…

Makarna

Ne giymeyi seversin… Beyaz tişört, atlet, bluz

Neden korkarsın…Sevdiklerime zarar gelmesinden

Ne satın alırsın… Cilt bakım ürünleri

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.