HANGİ ŞAMPUANI KULLANSAM?

Doğru şampuanı kullanmak saç sağlığımız için çok önemli. Saç tipine göre en iyi şampuan nasıl mı seçilir? Sizler için araştırdım

Editör: Gizem Şakar

YAĞLI SAÇLAR

Yağlı saçlar, saç derisinin aşırı sebum üretmesi sonucu oluşur. Sebum, saç köklerindeki yağ bezleri tarafından üretilen; saç derisini ve köklerini korumak ile görevli bir salgıdır. Bu salgı saç derisini nemlendirir ve sağlığını korur. Yağlı saçlar diğer saçlardan daha fazla temizlik ve bakım gerektirir. Düzenli bakım sonucu saçlarınız aşırı yağlanmadan kurtulur ancak  düzenli bakım kadar doğru ürün kullanmakta önemlidir. Örneğin kremli şampuanlar saçlarınızın daha hızlı yağlanmasına sebep olur. Bu yüzden kremli şampuan tercih etmemeli ve  saç kremini ayrı olarak kullanmalısınız. Saç kremi başta olmak üzere saç bakım ürünlerini ve serumlarını da baş derisine değdirmeden sadece saçınızın uç kısımlarına uygulamalısınız. Yağlanma probleminizi kontrol altına alacak en iyi şampuanlar;

1-  Yves Rocher- Yağlı Saçlar İçin Arındırıcı Şampuan

(Yağlı saçlar için arındırıcı şampuan, bitkisel formülündeki organik ısırgan otunun etkisiyle yağlı saçları kökten uca temizlerken saç derinizi besler, daha sağlıklı ve bakımlı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.) 

2- OGX – Yağlı Saçlar İçin Nemlendirici Coconut Water Şampuan

( Hindistan cevizi yağı ve yumurta beyazı proteini içeren formülü, ipeksi yumuşaklığa sahip ışıltılı saçlara kavuşmanıza yardım eder. ) 

3- Vichy Dercos Oil Control – Yağlanma Karşıtı Şampuan

(Özel yağlanma karşıtı kompleksi ile sebum dağılımını düzenlemeye ve saç derisinin bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.Saç derisi temizlenir.Saç daha yavaş yağlanır ve kolay şekillenir.) 

KURU – BOYALI SAÇLAR

İlk boyattığınız da saçlarınızın rengi daha parlak ve canlı görünür. Boyalı saçlar işlem görmüş saçlar olduğu için daha fazla özen ve bakım ister.  Dikkat etmezseniz kısa sürede  rengi matlaşır , sertleşir ve nemini kaybedip kurur. Saç renginizi ilk günkü gibi korumak ve nemini kaybetmesini engellemek için dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de kullandığınız şampuanlardır.  Boyalı saçlar için benimde kullanıp memnun kaldığım şampuanlar; 

1-KIEHL’S – Sunflower Color Preserving Şampuan

(Saç rengini korurken kiri ve yağı nazikçe temizler. Boyalı saçların canlılığını korumasına yardımcı olmak için bakım yapar, nemlendirir ve daha pürüzsüz, sağlıklı bir görünüm sağlar.)

2- Aveda – Color Conserve Boyalı Saçlar İçin Şampuan

(Bitkisel özlü şampuan akmayı önleyerek saç rengini korumaya yardımcı olur. Saçlara ipeksi, yumuşak ve parlak bir görünüm verir.)

3- Yves Rocher- Boyalı Saçlar için Renk Koruyucu Şampuan

( Boyalı saçlar için özel olarak üretilen renk koruyucu şampuan, gücünü organik acai üzümünden alır. Antioksidan özelliği ile rengi solduran oksitleyici maddeleri etkisizleştirmeye yardımcıdır. Saç renginin canlı kalmasını sağlar) 

İNCE TELLİ SAÇLAR

Zayıf ve cansız görünen ince telli saçlar, doğru şampuan seçimiyle daha canlı ve gür gözükebilir! Saçlarına bakım yapan ve güçlenmesini sağlayan şampuan tavsiyelerimi aşağıda bulabilirsin. 

1- Kerastase Volumifique Bain Volume Şampuan 

(Saçları hedefe alarak,saçların uzun süre dolgunluğunu korumasını sağlar. Saç yapısını içerden güçlendirmek üzere geliştirilmiş formülüyle  saçlarda uzun süreli hacim sağlar.)

2-Toni&Guy İnce Telli Saçlar Için Şampuan

(Saçları daha dolgun gösterir. Saçlara parlaklık verir ve canlı bir görünüm oluşturur.Besler ve bakımını yapar.) 

KEPEKLİ SAÇLAR

Kepek hem kadınlarda hem erkeklerde her yaşta  görülen bir saç problemidir. Yanlış şampuan seçimi ile kuruyan saç derisinin pullanıp minik parçalar şeklinde dökülmesi ile ortaya çıkan kepekler kötü bir görünüm yaratır. Bunun için mutlaka  kepek önleyici şampuanlar kullanarak, yaşanan bu problemin bir an önce sonlandırılması gerekir. Kepek sorununa karşı en çok tercih edilen şampuanlar;

1-Head&Shoulders Derinlemesine Temiz Kaşıntı Giderici 

( Kepek, kaşıntı ve kuruluğa karşı 72 saate kadar koruma için saç derisindeki gözeneklere derinlemesine işleyerek yağla mücadele eder.) 

2- Davines Purifying Kepeğe Karşı Şampuan

( Saçlardaki kepek problemini çözmek için geliştirilmiştir.Kepek problemini çözerken saçı özenle temizler ve bakımını yapar. ) 

3- Syoss Kepek Şampuanı

(Kepeği azaltmaya ve arındırmaya yardımcı olur.Düzenli kullanımda kepek oluşumunu geciktirmeye yardımcıdır.) 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.