FRANSIZLAR NEDEN KİLO ALMAZ?

Yedikleri onca peynir, şarküteri ürününe, her öğün içtikleri şişelerce şaraba rağmen, Avrupa’nın en ince, zarif ve tarz kadınları olmayı hala nasıl başarıyor Fransızlar?

Bu konunun üzerine pek çok araştırma yapıldığı, yazılar yayınlandığı hatta kitaplara konu olduğu bir gerçek, Fransızlar birşeyleri doğru yapıyor peki ama neyi? Günlük beslenme planınıza katacağınız hatta yaşam şekli haline getireceğiniz, denenmiş, uygulanmış Fransız diyet tüyolarını buyurun buradan okuyun bakalım…

  1.  DENGE

O öğün birkaç kadeh şarap içecekse Fransız kadını , meyve veya tatlıyı es geçmeyi yeğliyor. Ya da yiyecekse de asla bitirmiyor, birkaç çatalla doymasını biliyor… Bu arada unutmayın ki şarap çok dolu mideye içilmez, çoğu zaman yemek şaraba eşlik eder. Yani diyeceğimiz o dur ki, şarabın içildiği bir yemekte çok da yemek yenmez.

 

2.  PETİT PORSİYON

Yemek yediğiniz tabaklar ne kadar küçükse yemeğiniz tabakta o kadar büyük görünür. Bir minik göz aldatmacası ve dolayısıyla göz doyması meydana gelir. Amerika’nın aksine porsiyonlar küçüktür Avrupa’da. Tabağınızdaki kalori bombası bile olsa az yersiniz. Ayrıca Fransız kadınlarının en iyi başardıkları bir diğer diyet gerçeği de tabaklarını asla bitirmemeleri. Sevdiklerini yerler, az yerler, mutlu kalkarlar ve dolayısıyla doyarlar.

 

3. SAĞLIKLI VE TAZE

Fransız marketlerinde Bio ve Organik etiketlerini, marketlerde bu tarz yiyeceklere ayrılmış bölümleri rahatlıkla bulursunuz. Sağlıklı ve doyurucu içerikler, taze sebzeler, salatalar Fransız diyetinin önemli bir bölümünü oluşturur. Yedikleriniz boş kalori değildir. Faydalı kaloridir.

4. HAREKET

Sadece Fransızlara özgü bir şey değil aslında bu durum, Avrupa’da şehirler içindeki mesafeler bizdeki gibi uzun değil, hareket etmek için ya yürürsünüz ya da bisiklete binersiniz. Avrupa’ya tatile gittiğinizde daha çok yürümüyor musunuz? İşte o hesap. Bir de orada yaşadığınızı düşünün. Buna doğuyorsunuz. Araba öyle heryere giremiyor, özellikle merkezlerde arabaların girmesinin yasak olduğu dar sokaklarda ancak yürüyebilirsiniz. Doğası gereği günde 30 km yürümeye programlanmış insan bedeni için doğrusu budur aslında.

 

5. RITUEL

Yapılan araştırmalar sevdiğiniz, keyif aldığınız birşeyleri yediğinizde vücudun stres hormonunu azalttığını dolayısıyla aldığınız zevkin tokluğu tetiklediğini gösteriyor. Zaten bir düşünün sevmeyerek zorunda olduğunuz bir şeyi yediğinizde asla doymuş hissetmezsiniz. Yemek yemek Fransızlar için bilinçli ve keyifli yapılması gereken bir aktivite. Dolayısıyla beyin öyle ya da böyle tatmin olarak kalkıyor masadan. Yemek yemek başlı başına bir rituel aslında, dna’larında da fast food yok zaten. Yemek bir masada, peçetesi, şarabı, arkadaş sohbetleri ile keyif aldıkları , sosyalleştikleri bir rituel. Bu yüzden de çok yemeden doymuş kalkabiliyorlar masadan. Stresli olduğumuzda, tv önünde farkında olmadan yemek yediğimizde, kendimizi az yiyeceğim diye sıktığımızda istediğiniz kadar sağlıklı, az ve kalorisiz yiyin , beyin tatmin olmadıkça zayıflama işi zora giriyor. Biraz da rahatlamak ve akışına bırakmak gerekiyor.

6. SAATE DİKKAT

Aynı saatlerde yemek yemek bedenin açlık krizine girmeden kendini tatmin etmesini ve rahatlamasını sağlıyor. Genelde öğlen yemeğini asla atlamadan saatlere sadık kalarak yemek yiyorlar.

7. YAĞ YAKMAK İÇİN YAĞ YİYİN

Bu bir gerçek. Tereyağ ve zeytinyağı olmadan ne yapar Fransızlar? Yağdan zengin bir beslenme metabolizmanızın hızlanmasını ve yağ yakmanızı aktive eder. Yağ tüketmekten korkmayın!

 

 

 

More from Gözde Atakoğlu
SPİRULİNA İLE TANIŞMA VAKTİ
Yoksa siz hala gerçek bir süper besin olan spirulina’yı kişisel diyetinizin bir...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir