Botoksla İlgili Doğru Bilinen 9 Yanlış

Anti aging tedavilerin yıldızı botoks kırışıklıkların giderilmesinde en çok tercih edilen uygulamaların başında geliyor. Kırışıklıkların dışında diş sıkma, migren ve aşırı terleme gibi pek çok farklı hastalığın tedavisinde de tercih edilen yöntem, ünlendikçe hakkında da bir çok yanlış bilgi ortalıkta dolaşıyor. Bizde Anadolu Sağlık Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek ile botoks ile ilgili yanlış bilinenleri konuşalım dedik.

İNANILAN: Botoks bir yılan zehridir.

DOĞRUSU: Botulinum toksini, clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilen protein yapıda bir ilaçtır.

İNANILAN: Botoks yaptırırsam yüzüm şişer.

DOĞRUSU:  Botoks, nöromüsküler kavşakta etki ederek kasların çalışmasını geçici olarak bloke eden bir toksindir. Kas içine uygulanır. Hyalüronik asit içerikli dolgular gibi hacim verici etkisi bulunmaz.

İNANILAN: Botoksu bir kere yaptırırsam hep yaptırmak zorunda kalırım. Yaptırmazsam daha kötü olurum.

DOĞRUSU: Botoks geçici olarak kasları bloke ederek etkili olduğu süre boyunca mimik ile oluşan çizgilerin yok edilmesi/hafiflemesini sağlar. 4-6 ay sonra etkisi tamamen ortadan kalkar. Etki ortadan kalktığında eskisi ile aynı veya daha iyi bir görünüm ortaya çıkar çünkü sadece 4-6 ay mimik çizgilerinin oluşumu engellemiş olduğundan çizgi hafiflemiş olabilir. Daha kötü olmaz. Sürekli tekrar etmek zaruri değil ancak tekrar edilirse kırışıklıkların açılması ve oluşmaması sağlanır.

İNANILAN: Botoks yaptırırsam sürekli donuk bir ifade ile dolaşırım.

DOĞRUSU:  Eskiden çok daha donuk ifadeler yaratan uygulamalar nedeniyle oluşan bu algının aksine artık hekimin değerlendirmesi, görüşü ve hastanın da isteğiyle beraber çok daha doğal görüntüler elde ediliyor.

İNANILAN: Çizgilerim oluşunca botoks yaptırmam gerekir.

DOĞRUSU: Botoks kasların çalışmasını engelleyerek mimik çizgilerini ortadan kaldırır. O nedenle ideali çizgiler mimik yapılmadığı halde görünecek hale gelmeden, mimikle oluşan çizgiler belirginse yapılmasıdır.

İNANILAN: Botoks yaptırmak için yaşın çok erken.

DOĞRUSU: Botoks 18 yaşından büyük, ihtiyacı olan herkese yapılabilir. Burada işlem için uygunluk ve gereklilik kişinin ihtiyacına göre belirlenir. Çok mimik yapan kişilerde bu nedenle uygulama yaşı düşmektedir.

İNANILAN: Botoks sadece kırışıklık için uygulanır.

DOĞRUSU: Botoks diş sıkma tedavisinde masseter kasına, aşırı terleme şikâyeti için yüz, saçlı deri, koltuk altı, el ve ayaklara da uygulanmaktadır. Bunun dışında güldüğümüzde diş etlerimiz görünüyorsa bu bölge için de gummy smile botoks uygulaması yapılabiliyor.

İNANILAN: Dudaklarıma botoks yaptırınca dudaklarım şişer.

DOĞRUSU: Botoks hacim veren bir işlem değildir. Dudağa dolgunluğu veren hyalüronik asit içerikli dolgulardır. Botoks bu bölgede dudak üzerinde oluşan çizgiler için uygun hastalarda kullanılmaktadır.

İNANILAN: Botoksla ilgili korkutan haberler duydum, botoks güvenli değil, yaptırmayayım.

DOĞRUSU:  Botoks, 20 yılı aşkın süredir uygulanan güvenli FDA onaylı, çokça bilimsel çalışması olan bir ilaçtır. FDA onaylı ve ülkemizde 3 adet marka bulunuyor. Hepsi de güvenlidir. Ancak son zamanlarda Uzak Doğu ve İran menşeili onaysız, standardizasyonu ve güvenilirliği olmayan ve sahte ürünlerle yapılan uygulamalar sonrası bazı olumsuz durumlar görülebiliyor. Güvenli ürünleri kullanan uzman hekimler tarafından uygulanan botoks işlemi yıllardır güvenli bir şekilde yapılıyor.

More from Gözde Atakoğlu
AMELİYATSIZ GENÇLEŞME TABİKİ MÜMKÜN!
Cildimize sürdüğümüz kozmetikler bir yere kadar etkili, asıl yaşımızın iyisi olmakta en...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir