BİR BAHAR MESELESİ: NASIL KİLO VERECEĞİM?

Bir yıl içinde 15 kilo verdim, üstelik pandeminin ortasında ve eve hapsolmuşken. Taktiklerimden bazılarını sizinle paylaşmak üzereyim, ancak bilin ki konumuz sadece kilo değil, olmasın da. Konumuz; bahar, yeni başlangıçlar ve hayatımızda değiştirmek istediklerimiz… Nasıl harekete geçeceğiz? Nasıl vazgeçmeyeceğiz? Okumaya devam edin, söyleyeceklerim çok işinize yarayacak!

Yazar: Başak Karakuş

Nefes Egzersizleri

Kilo vermeye çalışırken en büyük mücadeleniz açlıkla değil, iştahınızla oluyor. Açlık fizyolojik bir süreç ya da sonuç, iştah ise yeme isteği, yani duygu ve düşüncelerle yönetiliyor diyebiliriz. Tıka basa doysanız da iştahınız kesilmeyebilir ya da tam tersi, çok aç olsanız da iştahınız yoksa günlerce yemek yemeden durabilirsiniz. Yemekle ilişkiniz, çarpık eski sevgili ilişkisi benzeri bir ilişkiyse iyi bilirsiniz ki yemek yeme ya da yememe kararınıza hükmeden siz değilsinizdir, vücudunuz da değildir, farkına bile varmadığınız bilinçdışı duygu ve düşüncelerdir. Evet, bilinçdışı. Yani çoğu zaman bu duygu ve düşüncelerin farkında bile değilizdir.

Başlamak ve azimle devam etmek işi, tertemiz bir zihin ve ardına kadar açık bir kalp gerektiriyor. Ancak o zaman sizi geriye çeken hikayelerinizden soyunabiliyorsunuz. Nefes egzersizleri size bunu veriyor,işteé Onları bir nevi eve dönüş bileti, uyandırma servisi ya da virüs tarama programı gibi düşünebilirsiniz. Bugün, benim en çok işime yarayan teknikten, “kapalabhati” tekniğinden bahsedeceğim; ancak unutmayın ki sadece bir değil, onlarca nefes tekniği ve egzersizi mevcut. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, Youtube bunun için bir derya. 

Kapalabhati, yogik bir nefes tekniği. Sanskritçe’de “kapa” kafatası, alın; “bhati” ise parlamak, ışıldamak, aydınlanmak anlamlarına geliyor. Bu tekniğe “ateş nefesi” de deniyor. Alınan oksijen miktarını artırarak vücudumuzu ve zihnimizi temizlediği, konsantrasyonumuzu artırdığı söyleniyor. Öncelikle belirtmeliyim ki önerilen; bu tekniği sabah aç karnına, güne başlar başlamaz uygulamanız. Ben, bu kurala haftada belki sadece bir kez uyabiliyorum. Evet, yine aç karnına, ancak motivasyonumun düştüğünü hissettiğim herhangi bir anda uygulamayı tercih ediyorum. Çetin Çetintaş’ın Youtube kanalındakini 6 dakikalık şu egzersizi uyguluyorum. 6 dakika sonunda beni aşağı çeken ne kadar düşünce varsa (yapamayacağım, devem edemeyeceğim, çok zor, yoruldum…) hepsinden arınmış hissediyorum; iradem tezeleniyor.

Bu teknikte nefes almaya değil, vermeye odaklanıyoruz. Önce burundan bir-iki nefes alıp, son aldığımız nefesin yarısını boşalttıktan sonra kalanını tutup, karnımızı hızla içeri çekerek yine burnumuzdan boşalmasını sağlıyoruz. Önce 20 tane arka arkaya yavaş yavaş uygulayarak, sonra hızlanarak, sayıları ve setleri artırarak ilerleyebilirsiniz. Dik bir oturuşta olmanız ve karnınıza odaklanmanız önemli. Hamileyseniz, bel fıtığınız varsa, tansiyon ya da kalp hastasıysanız, regl dönemindeyseniz uygulamanız önerilmiyor. Aynı şekilde, herhangi başka bir rahatsızlığınız varsa önce bir doktora başvurmakta ve bir öğretmen eşliğinde uygulamakta fayda var.

Alo Moves 

Hareket hareketi çağırıyor. 15 dakika hareket etmediğinizde vücudumuz otomatik olarak kendi kendini kapatıyormuş ve uyku haline geçiyormuş. O kalbimizi titreten Issız Adam repliğini hatırlayalım; “Karda donmak üzeresin, uyku tatlı geliyor ama öldüğünün farkında değilsin.” Yani özetle, hayata motive kalmakta hareket çok önemli!

Alo Moves’u pandemi patlak verdikten 2-3 ay sonra keşfettim. Alo Yoga, yolculuğuna 2007’de Los Angeles’te başlamış, yoga odaklı giysi ve ekipmanlar üreten bir marka. Alo Moves, bu markanın bir girişimi; bir yoga ve fitness platformu. Yoga, nefes ve meditasyon dersleri çoğunlukta olsa da platformda her seviyeye uygun barre, HIIT, tabata ve pilates gibi farklı dersler de mevcut. An itibariyle aplikasyonu açtım ve aktif olarak ders yayınlayan dünya çapında tanınmış 100’ü aşkın eğitmen saydım. Briohny Smyth, Dylan Werner, Patrick Beach bunlardan sadece birkaçı. 

Alo Moves’la tanışana kadar evdeki spor stüdyom Youtube idi; ancak Alo Moves kalbimi 1 haftalık, 15 günlük, 30 günlük programlar halinde sunduğu dersleriyle çaldı. Bu programlarda, spor koçuyla çalışır gibi kademe kademe ilerliyorsunuz ve her gün farklı hareketler yapıyor, vücudun farklı bir ihtiyacına karşılık veriyorsunuz. Dersler 15 dk, 30 dk, 60 dk şeklinde ayırılmış durumda. Bu, özellikle zamanınız kısıtlı olduğunda büyük kolaylık sağlıyor. Hiç hareket etmek istemediğimde bile telefonumdan 15 dakikalık bir dersi açacak kadar güç toplayabiliyorum. Ne kadar negatif duygu, düşünce varsa, matta bırakıp güne devam ediyorum. Platformu 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Takviyeler ve Vitaminler

Basit bir B vitamini eksikliğinin bile -ki hiç basit olmadığını deneyimleyerek öğrendim- nelere sebep olabileceğini biliyor musunuz? Ben bilmiyordum. Meğer yataktan kalkamamamın,sürekli uyuma isteğimin, aniden karamsarlığa düşmemin, bir gün devam edip, ikinci günde vazgeçmeye meyledişlerimin nedeni vücudumda bir şeylerin yolunda gitmemesiymiş. Kansızmışım, D ve B vitamini eksikliğim varmış. Bu eksiklikleri hedef alan tedavileri uygulayınca, gerekli takviyeleri almaya başlayınca hayatım değişti. Stockholm sokaklarında, saat 05:00’da -3 derecede buzlu yollarda koşmakta olan Lena’yı, Jonas’ı anladım. Şimdi ben de çıkabiliyorum o saatte yataktan, hem de keyifli keyifli, enerji dolu.

Elbette size herhangi bir tedavi ya da takviye önermeyeceğim, zira buna ancak doktorunuz karar verebilir. Ancak ne olursa olsun, bir işe kalkışmadan önce vücudunuzda her şeyin yolunda gittiğinden emin olun. Vazgeçişlerinizin ya da başlayamayışlarınızın önüne sandığınızdan çok daha basit bir hamleyle geçebilirsiniz.

Ağırlık Antrenmanı

Nasıl ki yoga, önce bedeninizden başlayarak sizi esnetiyor ve bu esnekliği tüm hayatınızda, olaylarla başa çıkma biçiminizde kullanabilmenizi sağlıyorsa, kaslarınızın çalışması, güçlenmesi de duruşunuzla beraber ruhunuzu güçlendiriyor, dayanma gücünüzü artıyor, kendinize olan güveninizi perçinliyor.

Benim vücudum belden aşağıya doğru kalınlaşıyor -teşekkürler, vücudum-. Yediklerime biraz dikkat ettiğimde bel bölgem hemen incelmeye başlıyor, amaaylarca sağlıklı beslenip spor yapsam da kalça, basen ve baldır kardeşler yerlerinden kıpırdamıyorlar. Çocukluğumdan beri sporla iç içeyim. Çok uzun zaman yüzdüm, bir ara her gün 10 km koşuyordum, hemen her gün yoga yapıyorum ve on bin adım yürüyorum. Ancak bacaklarımı, bilek ağırlıklarıyla tanışana kadar hiç bu kadar ince görmemiştim. Pandemi patlak verince eve mini bir spor salonu kurmaya karar verdim. Bu esnada bilek ağırlıklarına (ayak bilekleri için olanı) denk geldim. Vücudu inceltmek, yağdan kaybetmek ve güçlenmek için ağırlık çalışmanın öneminin her zaman farkındaydım, ancak hep spor salonlarında aletlerle çalıştığımdan bu şahane icat dikkatimden kaçmış.

Benim kullandığım, Adidas’ın ayarlanabilir 2 kg’lık ağırlıkları. Ağırlıklar 4’e bölünmüş ve her göze yarım kilo ağırlık yerleştirilmiş. Yani her bir bileği yarım kiloya kadar düşürebiliyorsunuz. Bu ağırlıklarla antrenman yapmaya başlar başlamaz bacak kaslarım belirginleşti, güçlendi. Yoga duruşlarındaki zorlu pozları daha kolay yapabilir hale geldim. 

Nasıl kullanılır, nasıl antrenman yaparım gibi soru işaretleriniz varsa, Caroline Girvan’ın Youtube kanalındaki şu derslere bir bakın. Bir uyarı; diz ve bel problemleriniz varsa mutlaka ama mutlaka önce doktorunuza başvurun.

BU AYKİ KEŞİFLERİM

Ne kullanıyorum?

Aveda Damage Remedy Daily Hair Repair

Durulanmayan Onarım Kremi şeklinde anılan bu ürünle bir kuaför ziyaretimde tanıştım. Islak saça çok az miktarda uyguluyorsunuz ve mucizeye şahit oluyorsunuz. Sıfır ağırlaşma, mis gibi bir koku! Ürün, %100 vegan ve %90 bitki özlü.

Sensodyne Promine Diş Minesi Onarım

Geçen haftalarda üç-dört gün üst üste her öğünde bol limonlu yeşillik tükettim. Haftanın sonunda diş hassasiyetinden hiçbir şey yiyemez ve diş fırçalayamaz hale geldim. Sensodyne’nin bu yeni buluşu, dişlerimi daha ilk kullanımda rahatlattı. Ürün, diş minesinin onarılmasına yardım ediyormuş. Düzenli kullanıyorum, limonu azalttım; dişlerim ve ben çok mutluyuz. 

Mavili Kapı Kombucha Yüz Kremi

Bir krem hem serum hem yağ hem krem yerine geçebilir mi? Geçiyormuş. Yani siz yine de özellikle serumunuzu aksatmayın, ancak bu krem, sürdüğünüz anda cildinizin bütün ihtiyaçlarını karşılamışsınız gibi hissettiriyor. Etkisi saatlerce süren bir yumuşaklık ve nem! Bayıldım! Ürün, %100 doğal hammaddelerle ve %100 saf uçucu yağlar ile geliştirilmiş. İçeriğinde soğuk sıkım makademya, üzüm çekirdeği, zeytinyağı, kakao gibi cilt dostu yağlar ve süper besin kombucha var.

Ne okuyorum?

Shunryu Suzuki – Zen Zihni Başlangıç Zihnidir

“Bu açık bir zihin hem şüpheyi hem olasılıkları içeren bir tutum ve olayları daima taze ve yeni olarak görme yeteneğidir.”

Ne dinliyorum?

Happy Place Podcast

İngiltere’nin en popüler yayıncılarından Fearna Cotton’un birbirinden harika konuklarla, ruha iyi gelen sohbetlerinden oluşan harika bir podcast! İyi bir yürüyüş arkadaşı. Spotify’da ücretsiz dinleyebilirsiniz.

Strange Fruits Music Playlist 

Enerji fışkıran, yaz ruhlu bir playlist! İyi bir koşu arkadaşı! Spotify’da, ücretsiz!

Bana Yazın: https://www.instagram.com/basakvekarakus

More from Gözde Atakoğlu
ERKEKLERİN SEVMEDİĞİ 7 GÜZELLİK HATASI
Sevgililer Gününe inandığımızdan ya da kutlanmasını istediğimizden değil, ama öyle ya da...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.