TRAMBOLİN İLE LENFLERİ HAREKETE GEÇİR!

Sağlıklı bir vücudun anahtarı sağlıklı bir lenf sisteminden geçiyor. Peki lenf sistemimiz için yapabileceğimiz en iyi şeylerden birinin zıplamak olduğunu biliyor musunuz? Özellikle de trambolin üzerinde. İster trambolin üzerinde gelişi güzel çocuklar gibi sıçrayın ya da yurtdışında var olan örnekleri gibi sıçrarken aynı anda egzersiz yapın. Bu hem metabolizmanızı hızlandıracak  hem dolaşım sistemini harekete geçirecek hem de gerçekten eğlenceli! Hadi yakından bakalım;

 

LENF SİSTEMİNİ TANIYALIM

Vücudumuzun elektrik süpürgesi lenflerimiz! Kötü maddeler bu yolla vücuttan süpürülür yani atılır. Belkide vücudun en önemli sistemlerinden biri kendisi çünkü, vücudun detoksunu yapıyor. Kan pH’ını 7.4’de tutmak için bütün asit ve toksinleri dokulardan dışarı atar. Lenf sistemi vücudu hem süpürgesi hem de çöpçüsüdür. Neden derseniz, beden yeterli enerjiyi ve kaynağı bulduğunda dokulardan asidi çekip temizlenmesi için kana aktarır. Kan, kalbin pompalama mekanizması sayesinde dolaşımda kalır. Ancak lenf sisteminin sıvıyı harekete gecirecek bir kalbi  yoktur. İşini yapabilmesini için bizim hareket etmemiz gerekir.

Kısaca lenf sistemi, vücuttaki toksini, asidi atmakla görevli ve hareketle çalışan mekanizması var. Eğer siz hareketliyseniz korkmayın. Tam tersi ise korkmaya başlayabilirsiniz, çünkü vücudunuzda asit birikmeye başlamış olabilir. Beden bunu atamadığı zaman reflü, akne, sedef, egzama, ödem gibi hastalıklar oluşabilir.. Aman dikkat!

 

TRAMBOLİN İLE LENFLERİ HAREKETE GEÇİREBİLİRSİN

Lenfleri boşaltmak için yüzme, yürüme, fitness, koşma veya herhangi bir sporu yapmanıza veya gitmediğiniz spor salonlarına tonlarca para harcamanıza gerek yok!  Bunun için evinize alacağınız minik bir trambolin yeterli olacak. Lenf drenajı yapmak için sadece 10 veya 20 kez zıplamanız yeterli ve hepsi bu kadar basit. Bırakın artık kalbi yoran, oksijeninizi tüketen, laktik asit salınımına yol açan spinning’i!

 

TRAMBOLİN EGZERSİZLERİ

Trambolin üzerinde zıplamaktan daha fazlasını yapabilirsin! İşte yapabileceğiniz birkaç hareket..

  1. Isınma ile başlayın; Ayağınızı fileden ayrılmadan minik minik 3-4 dakika zıplayın. Zıplama esnasında mesafenizi korumaya çalışın.
  2. Sıçrama; Omuzları dik göbeği içeri çekip daha yükseğe zıplamaya başlayın.
  3. Yıldız sıçraması; Zıplarken ellerinizi havaya kaldırın ve indirin.
  4. Yürüyormuşsun gibi; Aynı yazıldığı gibi!
  5. Twist hareketi; Ayakların tek bir yöne bakıp, vücudun üst kısmının sağ/sol şeklinde aksi yönlere doğru döndürerek sıçrayın.
  6. Makas sıçrama; Zıplayın ve ayaklarınızı iki yana açın.
  7. Jumpin Jacks: Klasik “jumpin jack” olarak bilinen hareketin ayakları ve kolları açarak sıçramayı trambolin üzerinde yapın. Trambolin’de yapıldığında özellikle kas ve kardiyovasküler dayanıklılığı artırır. Aynı zamanda sert bir zeminde yapılmasına oranla eklemleri daha fazla koruyup, güçlendirir.

 

NOT

Evde trambolin’e yerim yok diyorsanız o halde özgürce zıplayıp spor yapabileceğiniz merkezler var desek.

Acarkent’te bulunan Coliseum Sports & Life’da ‘Jumping Fitness’ dersleri alabilirsiniz.

Veya Mall Of İstanbul’da açılan eğlence ve sporun bir arada olduğu trambolin ve eğlence parkurlarından oluşan Flyzone’a gidebilirsiniz.

Ebevenylerinin ve antrenörlerin gözetimindeki çocuklar, gençler ve yetişkinlere uygun olarak birbirinden farklı parkur alanları sunan Flyzone, eğlenceyi ve adrenalini sonuna kadar hissettirecek parkurlardan oluşuyor.

 

Written By
More from Beril Yilmaz
AYIN BURCU: BALIK
Yöneticisi: Neptün  Doğal evi: 12.ev  Elementi: Su  Polaritesi: Yin  Niteliği: Değişken  Perspektifi:...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir