21 Gün Şekersiz Programıyla En Fit Yazını Yaşa!

Sağlıklı beslenmek, fit olmak ve özellikle yaz mevsiminde kilolardan kurtulmak hepimizin önceliklerinden. Bunun için de zaman zaman farklı diyet programları uyguluyor, çeşitli beslenme yöntemlerine sadık kalıyoruz. 21 Gün Şekersizsiniz programının yaratıcısı ve savunucusu Bütünsel Beslenme Uzmanı ve Fonksiyonel Tıp Sağlık Koçu Ebru Zeynep Altay, 21 günlük bir diyetle yiyeceklerinize müdahale ediyor, sizi şeker ve glütenden uzak, sebze ve meyvelerin ağırlıkta olduğu, spor ve hareketin öne çıktığı bir yaşam felsefesiyle tanıştırıyor. İyi haber; Altay, 21 günlük bir süreçten sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, bedenin artık şeker ve glüteni özlemeyeceğini vurguluyor. 21 gün ya da 30 gün, işin aslı; sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeyi sınırlı bir diyet programı olmaktan çıkarıp hayat tarzına dönüştürmeyi bilmek. Ebru Zeynep Altay tüm detayları Güzellik Yayında okuyucuları için anlatıyor.    

21 Gün Şekersiz Beslenme diyetinden bahsedebilir misiniz? Nedir bu 21 günlük diyet?

Malum, beynin bir şeyi kabullenmesi ya da varolan bilgiyi unutması için 21 gün gerekiyor. O yüzden bu program 21 gün sürüyor. Bu süre boyunca Ebru’nun Sağlıklı Dünyası direktifleri doğrultusunda alışveriş yapıyor, pişiriyor ve yiyorsunuz. Yediklerinizi her öğün bana yollayıp benim bilgilenlendirmelerim paralelinde yola devam ediyorsunuz. Öncelikle rafine şeker içeren her türlü gıda, yüksek derecede işlenmiş paketli ürünler ve glutenli her şey yasak. Bu sayede güne daha enerjik başlıyorsunuz. Hemen şunu da not düşmek lazım; glütensiz yazan ürünlere bile güvenmemek lazım. Dolaysıyla bolca sebze, iyi yağlar ve kaliteli protein ağırlıklı besleniyorsunuz. Ama seçiminizi mevsim sebzelerinden yapmalısınız. Tabağımızı gökkuşağı gibi donatacak o kadar besin var ki!

Peynir tüketebiliyor muyuz?

Peyniri azaltıyor daha çok keçi ve koyuna yer veriyoruz. Ekmek yerine birçok faydalı undan ekmeksi ürünler yapabilir, hayvansal süt yerine badem sütü kullanabilirsiniz. Ve her şeyin ne kadar kolay yapılabilir olduğunu fark ediyorsunuz. Akşam saat 19.00’dan sonra yememek, gece meyve ve çiğ sebze tüketmemek de çok önemli. Çünkü sistem bu besinleri dinlenirken ve uyurken sindiremiyor. Aslında bu diyetle hangi besini hangi besinle dengelemeniz gerektiğini öğreniyor, işin ustası oluyorsunuz. Şişkinlikleri atıyor, hafifliyorsunuz. Mesele şu; belki bu bilgilerin çoğunu okuyor ve biliyorsunuz ama uygulamak başka bir şey. Dolayısıyla birinin sizi disipline sokması gerekiyor… İşte o da benim!

Program takibi nasıl yapılıyor?

Grupla veya birebir olacak şekilde WhatsApp üzerinden sesli ve yazılı mesajlar, e-mail’ler, haftada bir Zoom görüşmeleri ve yine haftada bir yemekli buluşmalarla programı uygulayan dostlarımı takip ediyor, önerilerde bulunuyorum.

21 Gün Şekersiz’i uygularken nasıl bir yaşam tarzı benimsemek gerekiyor?

Doğru besinleri seçeceğiniz planlı bir alışveriş, hareket ve güzel bir uyku diyeti destekleyen başlıklar arasında.

21 Gün Şekersiz’in vücudumuza ne gibi faydaları var? 

21 günün daha ilk haftasında kan şekeri dengelenmeye başladığı için tüm “Şekersizsiniz” kişilerinde şeker ve karbonhidrat aşermeleri, sürekli acıkma hissi, bitmek bilmeyen atıştırma alışkanlığı ve şişkinlikler yok olmaya başlıyor. Programda iyileştiren yiyeceklere yer verdikçe beden otomatik olarak düzene giriyor. Cilt parlıyor, egzama, deri rahatsızlıkları ve kaşıntılar geçiyor. Vertigo, migren, mide rahatsızlıkları, topuk dikeni, tansiyon, tiroid sıkıntıları, hipoglisemi, bağırsak sıkıntıları gibi birçok sıkıntı gideriliyor.

“Hipokrat’ın da dediği gibi ne yersek oyuz… Ne yersek ve nasıl yersek aynen öyle hissediyoruz.  Un, karbonhidrat, şeker ve gazlı içeceklere boğulmuş bir beslenmeyle iyi hissetmek mümkün değil. Yediklerimiz hormonlarımızı yani beyin kimyamızı etkiliyor. Dolayısıyla bol taze sebze, meyve, iyi yağlar ve kaliteli proteinler yani hormonları doğru çalıştıran iyileştiren yiyeceklerle ruh, beden ve zihin dengesini sağlayabiliriz.”
 

Bu diyette yaş veya özel durum kısıtlaması var mı?

Hayır yok. Her yaştan insan, çocuklar, hamileler, emzirenler, yaşlılar 21 Gün Şekersiz’i deneyebilir. Herkese sağlıklı beslenmeyi öğreten bir program bu. Ayrıca bir zamanlaması da yok, isteğiniz an başlayabilirsiniz.

21 gün sonra normal beslenmemize dönerken nelere dikkat etmeliyiz? 

İlk 21 gün diyeti uyguladıktan sonra bir daha eskisi gibi kendinizi şeker, tatlı, karbonhidrat ve hamur işi yerken bulmayacağınızı fark edeceksiniz çünkü damak tadınız değişiyor. Canınız artık o zararlı besinleri tüketmek istemeyecek. Yedikleriniz çok tatlı ya da tuzlu gelmeye başlayacak. 21 günden sonra hep yeşillere, renklere, liflere, iyi yağlara ve proteinlere öncelik vermenizi tavsiye ederim.

“Şekersiz yaşayamam” diyen okurlara ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle yediğinizin farkında olun. İyi ruh halindeyken yiyin çünkü beden stres altındayken yedikleri sağlıklı bile olsa onları sindiremiyor. Tabağınızda bol taze sebze, iyi yağlar, kaliteli karbonhidrat ve kaliteli proteinler bulunsun. Yemeğe başlarken ağzınıza attığınız ilk lokma hep sebze olsun. Yavaş yiyin ve bol çiğneyin. Kontrollü tokluk uygulayın. Bol su ve bitki çayı tüketin. Size mutluluk veren yiyeceklere odaklanın; tıpkı iyi gelen insan, iyi gelen ortam ve iyi gelen konser gibi.

Bir Günlük Şekersizsiniz Beslenme Programı

  • Maydonoz, roka salatası zeytinyağı ile
  • 2 yumurta, yarım avokado veya 9-10 zeytin ve 7-8 badem & ceviz
  • 2 yumurta, yarım avokado veya 9-10 zeytin ve 7-8 badem & ceviz
  • İsteğe göre bu öğünle meyve
  • Sebze çorbası veya şekersiz badem sütü yanında bir avuç taze yabanmersini veya ahududu
  • Son öğün olarak, sebze yemeği yanında 3 köfte veya avuç içi kadar tavuk, et, balık
  • Gün içinde bol su ve bitki çayı

Written By
More from Selin Milosyan
Sessiz Güzellikle Tanışın, Doğallığın Keyfini Sürün!
Logosuz ve yalın kıyafetlerle, kaliteli bir şıklık, rafine bir zevk ve zarif...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir