NEE KOTON SAÇLAR GERİ Mİ DÖNDÜ!

Moda bu, herşey bir şekilde geri dönüyor, yine vakti geliyor. Bazıları hiç demode olmuyor, (jean veya kırmızı ruj gibi) bazıları da yok olup tekrar diriliyor. Koton saçlar da bunlar biri. Koton deniyor çünkü pamuğun lif lif kabartılarak hacim kazanması şişmesine benzetildiği için, 60’lar, sonrası 80’lerde en son gördüğümüz koton kafalar 2022’de de karşımızda…

Önce ünlü markaların defilelerinde göründüyse, ardından ünlü isimler kırmızı halıda yaptıysa, Pinterest’te, İnstagram’da karşımıza çıkmaya başladıysa geri dönüşünü ilan edebiliriz.  (Sosyal medyada kabarık saçlar kelimeleri yüzde 165 oranında aranmış desek ))

Brigitte Bardot saçı diye bir şey var tabii…

Saçlarda volümün en çok konuşulduğu gösterişli 60’lar ve 80’leri hayal edin. 60’lar denince elbette ilk akla gelen isimlerden biri Bardot’un kabarık topuzları, ya da üstü volümlü bırakılmış yarım toplanmış saçları. Volüm demek bir nevi gençlik demek aslında, gür saç gençlikle ilgili bir detaydır çünkü. Bir diğer örnek mi ? Elbette Audrey Hepburn. Ve klasik, efsane Tiffany vitrinlerine bakarkan ki topuzu… Günümüzde mi? Lily Collins elbette, Hepburn’u takipte olduğu için volümlü topuzu da ilk taşıyanlar arasında. Bu arada sadece 60’lar topuzu olarak düşünmeyin bu koton saç olayını 80’lerin Farrah Fawcett kabarıklığı da bu akıma giriyor

Audrey Hepburn, Breakfast At Tiffany filminde ikonik saç modeliyle…
Lily Collins ve 60’lara gönderme yapan koton tapuzu…
Farrah Fawcett ve 80’lere damgasını vuran aslan yelesi saçlar

Peki evde nasıl koton saç yapılır?

  1. Öncelikle volüm veren bir şampuan ve spreyiniz olmalı elinizin altında.
  2. Saçları tutamlara ayırın ve aşağıdaki saçları kabartarak başlayın.
  3. Uçlarla işiniz yok saçın diplerini kabarttınız mı kabaracak saçlar.
  4. Saçları kotonize etmek yani bizdeki deyimle krepe yapmak ve saçları taramak kabarık saçların en ilkel ve bilinen en iyi yoludur.
  5. Kuru saç şampuanı da mükemmel bir saç kabartıcıdır, dipteki yağı alır ve saçın hızlı form kazanmasına yardımcıdır.
  6. Yeni yıkanmış saç elektriklenir, kirli saç da söner, kabarmaz . Yağlanma hızınıza göre 1-2 günlük saça krepe daha iyi olur, dayanması için volüm veren spreylerden yardım almaya bakın.
  7. Fönle verilecek volümde ise saçların köklerine kalın bir fırçayla geniş geniş taramak çok işe yarayacaktır, serum gibi saçı söndüren ürünlerden uzak durulmalıdır.
  8. Evde hiçbir ürün yoksa saçınızın diplerine volüm vermeden önce bebek pudrası sürmek işe yarayacaktır.

More from Gözde Atakoğlu
EN MERAK EDİLEN GÜZELLİK SORULARI
Bundan böyle Güzellik Yayında’da her ay siz takipçilerimizden gelen sorulara cevaplar verdiğimiz...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir