Kontür Yapmaya Üşenenlere: Nontouring!

kisa fircayla allık suren kadın

Makyajda kontür, ustalıkla yapıldığında yüz şeklinizi yeniden biçimlendirmeye yarayan bir adım. Güzel olmasına güzel fakat bir o kadar da zahmetli tabii. Üstelik yanlış kontür, gölgeli ve bronz bir görünüm yaratmak yerine cildinizde fazlalığa dönüşebilir.  

Hiçbir kontür malzemesi kullanmadan uygulanan nontouring ise, tam da bu zahmetli ve incelikli aşamayı bir çırpıda geçebilmeniz için var. Vaktiniz azsa, üşeniyorsanız buyrun nontouring’e!

Gigi Hadid
Gigi Hadid’in yüzünde gördüğümüz gibi sadece allık ve aydınlatıcı ikilisi kullanılarak yapılan bir teknik Nontouring

Nontouring Nasıl Yapılır?

Nontouring’te esas olay aydınlatıcı, makyaj bazı ve bb krem ile capcanlı bir cilt yaratmak. Yani tenimizden daha koyu tonda bir makyaj malzemesini burada rafa kaldırıyoruz. Üstelik bu, kontürün yoğun ve abartılı görünümünden çok daha hafif ve ferah. İlkbahara da kesinlikle daha çok yakışıyor.

Püf Noktaları

  • Amaç taze ve sağlıklı bir görünüm yaratmak. Yani yoğun kapatıcı etkili fondötenleri bir kenara bırakmakta fayda var. BB kremler de iş görecektir. 
  • Makyaj bazi kullanımı bu teknikte önemli aşamalardan biri. Cildiniz kuruysa, daha nemli ve ışıltılı bir baz seçebilirsiniz. Cildiniz yağlıysa da ışıltısını kaybetmesine izin vermeyin, fazla mat bazlardan kaçının.

İlk Aşama: Nemlendirme

Nontouring tekniğinden önce cildinizi neme doyurmalısınız. Hatta nemlendirici kullanırken yüz masajı tekniklerini uygulamak, cildinizin kan akışını artırarak daha canlı görünmesini sağlayacaktır. 

highlighter aydinlatici
Cildinizin nemli olması ve görünmesi ‘nonturing’ tekniğinde çok önemli.

İkinci Aşama : Makyaj bazını cilde uygulamak

Bu sayede cildiniz daha canlı ve nemli görünecek. Daha sonra cilt tonunuzu eşitleyici BB kremi kullanabilirsiniz. Eğer ki cildinizde belirgin lekeler varsa, hafif bir kapatıcıyla yalnızca o bölgelere müdahale edebilirsiniz. 

Üçüncü Aşama: Işıltı zamanı

Highlighter yani aydınlatıcılar bu tekniğin parlayan yıldızları!

Nontouring’te cildin doğal halini mümkün olduğunca bozmamayı hedeflediğimiz için, ten renginize en uygun aydınlatıcıyı seçmenizde fayda var. Daha sonra bu aydınlatıcıyı elmacık kemiklerinize, burun kemiğinin üstüne, çene ve alnınızın ortasına az miktarda uygulamalısınız. Tavsiyemiz fazla ışıltılı ve simli aydınlatıcılardan kaçınmanız. Nemli (ıslak) bir görünüm yaratan likit aydınlatıcılar her zaman daha doğal gösterir. 

Ve finalde…

Makyajin geri kalanını sizin hayal gücünüze bırakıyoruz. Nontouring’in yarattığı doğal görünümü desteklemek için şeftali tonlarında veya dudak renginize yakın bir ruj seçebilir, yine şeftali tonlarında bir allık tercih edebilir, daha sonra yalnızca kirpiklerinize maskara uygulayarak capcanlı bir makyaj elde edebilirsiniz. 

ruj
Dudak renginize yakin tonda bir ruj, nontouring tekniğinin tamamlayıcısı.

Written By
More from Selin Yıldız
Tüm Zamanların En ilginç Güzellik Trendleri
Sosyal medyanın etkisiyle sürekli yenilenen akımlar ve trendler güzellik sektörüne de yansıyor....
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir