KENDİNİ TOPARLAMA REHBERİ

 ‘’Aman Tanrım benim mi bu şiş yüz? Nedir bu başımın ağrısı? Peki ya bu kırmızı gözler oysa dün sadece rujumdu kırmızı olan’’ dediğini duyar gibiyim. Hadi gel yılbaşı akşamı önce dağıtalım, sonra da bir güzel toplayalım.

 

Yeni taptaze bir yıl geliyor tabiki eğleneceğiz, yemek yiyip içip dans edeceğiz. Ancak bu içki meselesi rayından çıkmamalı. Ertesi gün kötü hissetmemeniz, yılın ilk gününe kötü bir mod’da başlamamanız için minik bir rehber hazırladım.

Önce kokteyl kültürünü öğrenelim;  örneğin ‘rum’ bazlı kokteyllere ‘daiquiri’ deniyor. ‘Long drink’ diye filmlerde sıkça duyduğumuz ise alkolü az hacmi fazla olanlar. Yumurta ve süt içeren kokteyllere ‘egg nog’ deniyor. ‘Fizz’ fışkırtmak ve köpürtmek anlamında kullanılıyor. ’Flip’ de hafif vuruş, yani çok sert olmasın ama hafifte olmasın diyenlere. ‘Pick-me-up ve ‘zoom’ kokteylleri ise tek içki ile anında etkilenmek isteyenlerin tercihi oluyor.

Gelelim püf noktalarına; boş mideye , aç karnına alınan alkol mideden çok hızlı emilir ve bir anda sarhoş eder. Ayrıca sarhoş olma hızınız vücudunuzda ki suyun oranıyla doğru orantılıdır. Alkolün kadınlarda erkeklere nazaran daha hızlı etki göstermesi bu yüzdendir. Partiden birkaç gün önce su kürü yap, yeterli oranda su tükettiğinden emin ol, ertesi gün ne başın ağrır ne de modun düşer.

Editörden Top 10 Kokteyl

(cl : santilitre, bk : bar kaşığı-1 tatlı kaşığına eşittir)

Bloody Mary

-5 cl vodka

-10 cl domates suyu

-1 cl limon suyu

-3 damla Acısso

 

Chi Chi

-5 cl vodka

-10 cl ananas suyu

-2 bk H.cevizi sütü

-2 dilim ananas

buz ile blender

 

Cuba Libre

-4 cl rum

-2 cl lime suyu

-10 cl kola

 

Fiesta

-4 cl beyaz rum

-4 cl portakal suyu

-4 cl ananas suyu

-1 küçük muz

hepsi blender

 

Black Daiquiri

-5 cl rum

-1 cl lime suyu

-2 bk bal

 

Mojito

-4 cl rum

-1 cl lime suyu

-1 bk şeker şurubu (veya şekeri ezin)

-10 cl soda

 

Orange Blossom

– 4 cl cin

-10 cl portakal suyu

 

Pina Colada

-4 cl rum

-6 cl ananas suyu

-2 bk H.cevizi sütü

 

Wine Sangaree

-10 cl kırmızı şarap

-1 bk şeker

portakal, elma, nar, çeşitli meyveler ile sıcak veya soğuk

 

Long Island Iced Tea

-1 cl cin

-1 cl vodka

-1 cl rum

-1 cl tekila

-1 cl lime

-10 cl kola


Yılbaşı akşamı yenilen yağlı, karbonhidratlı gıdalar ve alkol ertesi gün aşırı şiş ve ödem içinde uyanmanıza neden olabilir. İşte bu durumla başa çıkmanı sağlayacak 5 madde :

Yılbaşı Ertesi Diyeti:

1. Bol sıvı iç

Ödemi en hızlı azaltacak şey bol su alımıdır. Kilonu 0,3 ile çarp. Üzerine dün akşam içtiğin alkolün iki katı kadar su ekle. Gün içinde bu su miktarına ilave olarak maydanoz suyu, rezene, kiraz sapı, mısır püskülü çayları içebilirsin.

2. Aralıklı oruç uygula

Bir önceki gün gecenin hoşluğuyla fazla kaçırmış olabilirsin. Sabah kalkınca aç bile hissetmemen olası. Güne bol sıvı ile başlayıp öğlen 12.00’ de ilk öğünü yiyebilir ve akşam öğününü de hafif bir çorba ile geçirebilirsin.

3. Vegan takıl

Yapabiliyorsan bugün içinde hayvansal ürün tüketme. Zaten bağırsağın bir gün önce aldığı toksik yük nedeniyle yeterince enflamasyonla uğraşıyor olacak.

4. Sauna/hamam yap

Hamam, sauna gibi vücuttan su atılımını sağlayan her şey yararına olacaktır. Ya da evden çıkmadan sıcak suyla doldurduğun küvete ödem atıcı banyo tuzu ve esansiyel yağlar damlatabilirsin.

5. Açık havada yürüyüş yap

Yoğun alkol aldığın günlerin sonrası yine vücudu yoracak ve yıpratacak sporlar yapma. Streching, yin yoga veya doğa yürüyüşü hem bedenine hem de ruhuna iyi gelecektir.

6. Erken yat

Uyku en iyi toparlanma yoludur. Gün içinde de kestirmek serbest. Ama en iyisi erkenden akşam uykusuna geçmek olacaktır. Karanlık, sessiz ve camı aralanmış bir odada uyuduktan sonra ertesi güne iyi uyanmak garanti.

2020 senin senen olsun. Şimdiden iyi yıllar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.