7 ADIMDA DETOKS

Vücudumuza giren toksinlerden arınmak, metabolizmaya hız kazandırmak ve yenilenmek için iyi bir zaman, 7 adımda detoks ile kendinizi kür’e alabilirsiniz.

YEŞİLLİK TÜKETMEK

Yeşillikler vücudun toksinlerden arınması için olmazsa olmaz. Özellikle de brokoli, salatalık, maydanoz, dereotu, ıspanak tarzı yoğun yeşiller. Bu tarz sebzeleri pişirip tüketmek yerine blenderdan geçirip az biraz meyve ve kuruyemişle tatlandırarak süper detoks içecekleri yaratabilirsiniz.

BAĞIMLILIKLARA HAYIR

Detoks’ta önemli olan vücudun işleyişini, alışkanlıklarını değiştirmek, hem dinlenmesini hem de yenilenmesini sağlamak. Bu yüzden var olan sigara, içki gibi alışkanlıklarınızdan, her gün tüketilen çay, kahve gibi içeceklerden, tuz ve şeker gibi işlenmiş içeriklerden tamamen uzaklaşmak detoks’un olmazsa olmazıdır.

powerful-drink-clean-your-whole-organism
Su içmekte zorlananlar; suyun içerisinde koyacağınız salatalık, limon dilimleri veya nane yapraklarıyla aromalı sular yaratarak daha kolay bir içim sağlayabilirsiniz.

SUSUZ OLMAZ

Su, detoks yaparken en büyük yardımcınız. Hem aniden gelen açlık ataklarıyla baş etmek hem de toksinlerden arınmak için. Eğer su içmekte zorlanıyorsanız, içerisine nane yaprakları, salatalık dilimleri, limon suyu, elma sirkesi ya da şeker ataklarını da engelleyecek tarçın çubukları atabilirsiniz. Hergün aldığınız kafein’i alamazken baş ağrısı çekmeniz gayet normal, ilaç da alamayacağınıza göre su baş ağrısıyla baş etmek için tek çareniz.

HAREKET ETMEK

Terlemek toksin atmanın en iyi ve doğal yollarından biri. Kalp ritminin ve vücut ısısının artmasına bağlı terleriz, koşmak, yüzmek, ağırlık kaldırmak tarzında aşırı performans harcanan aktiviteler detoks sırasında çok önerilmez çünkü karbonhidrat, ve şeker gibi hızlı enerji alacağınız besinleri detoks sırasında tüketememek yorgun hissettirebilir. Bu yüzden pilates, yoga gibi esnemeye odaklı egzersizlerle ter atmayı deneyin. Ayrıca sauna da toksin atmak için pasif ama etkili bir seçenek olabilir.

SÜT VE PEYNİRLE VEDALAŞIN

Özellikle kış aylarında fazla süt ve süt ürünü tüketmenin burun tıkanıklığına yol açtığını biliyor muydunuz? Burun içindeki mukozanın şişmesine neden olan süt ürünlerinin aynı zamanda detoks sırasında da tüketilmemesi gerekli. Maya içerdiği için peynirler de kara listede. Sadece sindirim problemlerine sebep olmayan laktoz içermeyen badem sütü detoks dönemi için öneriliyor.

KURU FIRÇALAMA YAPIN

Kuru cilt fırçalamasının, hem cilt hem de metabolizma için birçok faydası bulunuyor. Detoks sırasında kan dolaşımının artmasına ve ödem atmaya yardımcı bu yöntem, doğal kıllara sahip bir fırçayla bacaklardan yukarıya, kollar içinse yukarı kaldırarak aşağıya yani her zaman kalbe doğru yapılmasını gerektiriyor. Özellikle karın bölgesinde saat yönüne fırçayı döndürmek, sindirim sisteminin düzene girmesinde fayda sağlıyor.

 YAĞDAN KORKMAYIN

Detoks sırasında zeytinyağdan kaçmayın ama miktarını azaltın. Özellikle Omega 3, vücudun yağ yakması ve metabolizmanızın hızlanması için hayati önem taşıyan bir yağ asitidir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.