2021’DE BİZİ NELER BEKLİYOR?

 2020 Çin astrolojisine göre Fare Yılı’ydı. Ben de bunu 2020’nin Ocak ayında bir arkadaşım sayesinde katıldığım Feng Shui seminerinde öğrenmiştim. Ah o gün neler neler anlatıldı. 2020’nin elle tutulur yanı yoktu. Metal ve su yılıydı, hedef alanları, doğal afetler, sönmüş ekonomi, karışmış dünyadan bahsetmişlerdi. Tüm yıl boyunca o seminerde denilenlerin bir gerçekleşmesini hayretle izledim. Etrafıma anlatıp anlatıp durdum. 2021 ‘e yaklaşırken tek istediğim Feng Shui uzmanı ve danışmanı Meltem Özertem’i bulup ona yeni yılı ve bizi nelerin beklediğini konuşmaktı.Cevapları aldım, merak ediyor musunuz?

Feng Shui Uzmanı ve Danışmanı Meltem Özertem

1. Feng Shui ile olan ilişkiniz nasıl başladı, nasıl ilerledi, bize biraz sizi anlatabilir misiniz? 

Hamileliğimin son günlerinde oğlumun odasını hazırlarken ilk kez Feng Shui’’yi duydum. Öncesinde Türkiyenin önde gelen şirketlerinden birinde finans alanında çalışıyordum. Basit bir merakla başlayan kişisel ilgim, öğrendikçe vazgeçilmez bir tutku haline geldi. Yaklaşık 7 senedir, Feng shui ve 4 sütun sistemi üzerine danışmanlık veriyorum. Bu alanda bana ilk günden beri hem destek hem de ilham veren sevgili Esra Koyuncu’nun organizasyonuyla birlikte başladı.

Türkiye’ye gelen ve Feng Shui/4 sütun/I Ching konularında dünyanın en önemli ustalarından olan Grand Master Raymond Lo’nun tüm eğitimlerini tamamlamış, sınavı geçmiş ve IFSA (International Feng Shui Association) onaylı diplomasını almış bir danışman olarak, konu ile ilgili çalışmalarımı sağlam temeller üzerine kurduğuma inanıyorum. Sevgili Esra Koyuncu ve Büyük Usta Raymond Lo gibi, harika öğretmenlerle karşılaşmış olmam, Feng Shui konusunda güvenilir bilgiye kolay ulaşabilmemi sağladı.

Güvenilir bilgi bu alanda bence çok değerli. Çünkü; piyasada bulabileceğiniz hemen hemen tüm kaynaklar konuyu Pop Feng Shui olarak, yani sadece mekanın içine ve dekorasyonuna odaklanan bir yöntem olarak anlatır. Oysa klasik Feng Shui, çeşitli formüller ve hesaplamalar yardımıyla, mekanları gözle görebildiğimiz formların çok ötesinde, zaman, pusula yönleri ve mekanda yaşayanları da dahil ederek, bütünsel bakar ve inceler. Dolayısıyla, doğru ve güvenilir kaynaktan öğrenildiğinde gerçek bir “hayat bilgisi”ne sahip olursunuz.

2.Feng Shui’ye neden inanmalıyız? 

Feng shui bir inanç sistemi değil. Kökleri çok eskiye dayanan kadim bir bilgi. Dolayısıyla inanın ya da inanmayın, bilgi size hizmet eder. Feng shui’nin kelime anlamı rüzgar ve su demek; yani doğanın iki büyük gücü… Binlerce yıllık gözleme dayanan, evreni, doğayı ve bunların insan hayatın üzerindeki etkilerini inceleyen bu kadim bilginin özü, yaşam alanlarımızı inşa edeceğimiz doğru yeri bulmak ve bu yeri hem doğayla hem de kendi doğamızla uyumlu bir şekilde düzenleyebilmektir. 

Feng shui, günümüz şehir hayatında hem doğayla hem de kendi doğamızla uyumlu yaşamak  için bir pusula görevi görüyor diyebilirim.

Sağlıklı, huzurlu, verimli ve genel anlamda mutlu bir yaşamdan söz ederken hep, zihin-beden ve ruh bütünlüğünden, bu üçlünün dengede olmasından söz edilir. Ancak bana sorarsanız, 4. faktör olarak mekanlar da bu üçlüye eklenmeli – özellikle pandemi ile mekanların üzerimizdeki etkisini epey deneyimleme imkanı bulduk. Sağlıklı, huzurlu, verimli bir hayat için, zihin-beden ve ruh sağlığımıza gösterdiğimiz ilgi, alaka ve özeni evlerimize de göstermeliyiz.

Beden, ruh ve zihin beraber uyum içinde çalıştığında sağlıklı ve dengede hissederiz. Mekanlarımızda da benzer bir dengeyi gözetmeliyiz diye düşünüyorum. Çünkü doğada varolan ve her şeye can veren yaşam enerjisi, mekanlarımızda da dolaşır ve bizi etkilemeye devam eder. Tıpkı beden-ruh ve zihin gibi mekanlarımız da bir denge ve uyum arayışında. Sağlık deyince, beden, ruh ve zihin nasıl ayrı tutulamazsa, mekanlarımız da bunun dışında olmamalı ! Bizi besleyen, destekleyen mekanlar mümkün! Bir Feng Shui danışmanı olarak diyebilirim ki yaşadığımız ya da çalıştığımız mekanla kurduğumuz ilişki o kadar değerli ki, bizi dinleyip, anlayan bir dostun desteği gibi, mekanlarımızdan da güç alır, destek buluruz aslında!  Kim böyle bir desteği almak istemez ki

3.Sadece evin dekorasyon detayları olarak bildik Feng Shui’yi oysa ki bambaşka şekilde hayatımıza yön verebilir, bu konuyu biraz açabilir misiniz? 

 “Duvarların dili olsa da konuşsa” deriz ya, işte bu kadim bilim sayesinde mekanlar adeta dile gelir. Gerçekten kendisini anlatır, ihtiyaçlarını söyler, neyi sevdiğini neyi sevmediğini gösterir. Feng shui, mekanların bu anlatımına aracılık eder, onların dili, sözü olur

Doğada var olan enerji, hayatın her alanında olduğu gibi mekanlarda da bizi etkilemeye devam ettiğinden, yaşadığımız yerler sadece uyuduğumuz, çalıştığımız, vakit geçirdiğimiz mekanlar olmaktan çıkar; sağlığımızı, huzurumuzu, mutluluğumuzu, bereketimizi, kısacası tüm istek ve niyetlerimizi etkileyen yaşam alanları haline gelir.

Feng Shui analizinde, her ev için, baktığı yön ve yapıldığı tarihe göre değişen hesaplamalar sonucu bir  enerji haritası çıkarılır. Evde yaşayan herkesin doğum tarihine dayanan çalışmayı da ekleyerek, hem mekanın hem de yaşayanların ihtiyaçlarını bir arada değerlendiririz. Yaşam enerjimizi destekleyen etkileri barındıran mekanlarda yaşamak doğal bir destek sağlar. Herhangi bir çözüme ihtiyaç dahi duymayız. İyi etkilere sahip bir mekanda yaşamak, rahat bir koltukta, sırtımızı dayayarak oturmaya benzetilir. İyi etkilere sahip evlerde yaşamak güvende ve keyifli hissettirir. Hayallerimizi ve niyetlerimizi gerçekleştirmek için neşeyle, keyifle hareket etmeye istekli oluruz.

Feng Shui analizi ile evin enerji haritası çıktığında, bizi destekleyen ve desteklemeyen alanları tespit etmiş oluruz. Buna göre iyi etkilere sahip alanları daha çok kullanmak, buralarda vakit geçirmek isterken, bizi desteklemeyen alanları çok fazla kullanmadan, buralara çözümler üretmeye çalışırız. Çeşitli öneriler sunarken hem geleneksel yöntemleri hem de modern ve dekoratif çözümleri kullanırız. Ancak bu durum, Feng shui’nin bir dekorasyon yöntemi olarak kullanılacağı anlamını taşımaz.

Örneğin sınavlara hazırlanan bir çocuğunuz varsa kendi odasında veya evde çalışabileceği en iyi alanı tespit eder, onun kişisel çabasına bu şekilde biz de katkı sağlamış oluruz.
‘Uyku sorunları, sağlık ve ilişki problemleri yaşıyorsanız, maddi konular hep bir soru işareti ise, kariyerinizde bir karar aşamasındaysanız, ya da her şeyi yapıyorum yine de önümde hep bir engel var diyorsanız, aradığınız destek ve rehber Feng Shui olabilir. Tabi ki Feng Shui tek başına mucizevi bir yöntem değildir. Feng Shui ile yaptığımız uygulamalar ancak kendi çabalarımızla birleştiğinde anlam kazanır ve sonuç verir.’

4. 2020 metal fare yılıydı, peki ya 2021’de nasıl bir yıl bekliyor bizi, materyalleri neler ve ne gibi etkileri olacak? 

Niyetimiz elbette mekanları mutlu etmek değil, insanların mutluluğu Bu noktada iki kadim bilgi bizlerin hizmetinde. Feng Shui ve Çin astrolojisi öngörülerine ve etkilerine bir arada dikkat etmek ve bu bilgilerden bir arada faydalanmak, hayattaki şansımızı arttırır diyebiliriz.

Her iki sistem de 5 element (ateş-toprak-metal-su-ağaç) ve yin-yang teorilerini temel alır. Buna göre her sene elementler değişir. Bu değişimi, elementlerden oluşan Çin Takvimi aracılığı ile takip ederiz. Çin takviminde her yıl, iki element ile temsil edilir. 2021’in elementleri “yin metal ve yin toprak”. Bu elementler üstte yin metal, altta yin toprak olacak şekilde bir sütun halinde yazılır. Alttaki element aynı zamanda bir burç ile temsil edilir. Buna göre 2021, Öküz yılı olarak geçiyor.

5 element döngüsünde toprak, metali besleyen elementtir, dolayısıyla senenin elementleri arasında yapıcı bir ilişki olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle, 2021’in 2020’ye göre daha huzurlu bir yıl olacağını tahmin edebiliriz. Ancak yine de yin metal ve yin toprak, sistemde soğuk elementler olarak geçer. Moral, umut, canlılık adına en çok ihtiyaç duyduğumuz element ateş elementidir. 2020 gibi, 2021’de de ateş elementi hiç yok. Dolayısıyla 2020’ye göre daha uyumlu bir sene olacağını tahmin etsek de ortamın halâ kasvetli, sert ve karanlık olacağını belirtmeliyim.

Ancak karanlık ve kasvet adına en sert  dönem 2020 yılı idi. Yani zirve 2020 senesi; hatta 2020 aralık ayı diyebiliriz. 2020’yi temsil eden fare, 12 burç arasında ilk sırada gelir. Bu nedenle yeni başlangıçları ve değişimi temsil eder. Öküz burcu ise 12 burç arasında 2. sıradadır. Dolayısıyla değişim sonrası yeniden yapılanmayı temsil eder. Bu anlamda hepimize ilham vermesi ve umut aşılamasını dilerim.

5. 2020 ateş elementi yoktu ve ekonomi çok büyük durgunluğa girdi, 2021’deki parasal durumlar, ekonomi dünya genelinde nasıl olacak, ateş var mı?

5 Element sisteminde, ateş elementi mutluluk, iyimserlik ve güveni simgeler. Malesef ateş elementi 2025’te geri geliyor. Bu sebeple ekonomilerin daralan ve küçülen seyri devam edecektir. 2019, 2020 ve 2021 yılları, hepsi su döngüsüne aittir. Su elementi endişe ve korku duygusu ile özdeşleştirilir. Bu sebeple su elementinin güçlü olduğu senelerde ekonomilerde ciddi türbülans ve krizler yaşandığını görüyoruz. 2019 ve özellikle 2020 su elementinin en güçlü olduğu senelerdi. Bir önceki Fare yılı ise 2008 senesiydi ve  Wall Street’te adeta bir kasırga esiyordu. Gayrimenkul endüstrisinin yol açtığı bu kasırga 2008’den 2013’e kadar süren ciddi bir durgunluğa yol açmıştı. 2019-2020 ve 2021 su döngüsüne ait dedim ancak en zorlu etkiler yani zirve 2020 senesiydi. Pandemi süreci de özellikle ekonomide bu sene adeta tusunami etkisi yarattı. 2021 yılı su döngüsüne ait olsa da yeniden yapılanmanın sembolüdür aynı zamanda. Dolayısıyla biraz daha yumuşak bir sene sayılabilir ancak ekonomik anlamda gerçek büyüme ve güven ortamı için biraz daha sabır gerekiyor. 

6. Bu yılın 2021’in koruyucu hayvanı hangisi?


Keçi Yılı’nda doğduysanız (1931, 1943, 1955, 1967, 1979, 1991  2003, 2015) 2021 hayatınızı hareketlendirmeye geliyor diyebilirim. Bu zıt ve çatışan etkiler, türbülans ve değişim demektir. Bu sene rutinlerinizin biraz olsun dışına çıkmak senenin sizi zorlayacak etkilerini yumuşatır. iş değiştirmek ya da ofis veya ev taşımak için iyi bir yıl mesela. Hayatınıza kendi iradenizle hareket ve değişimi dahil edin.

Zorlu etkilerden korunmak için bir Fare burcu sembolü taşımalısınız. Fare burcu, Öküz ile en iyi anlaşan burçtur.

Zıt ve çatışan bir senede iseniz, uyum yaratan dost burcun sembolünü taşımak sizi koruyacaktır. Ayrıca üzerinizde taşıdığınızda size sık sık değişimi de hatırlatacaktır. Bu sembol bir bileklik, kolye olabileceği gibi yaratıcılığınızı öne çıkararak, üzerinde fare sembolü olan çantalar, T-shirtler ve aksesuarlar da kullanabilirsiniz.

7. Haritasında hangi elementleri olanlara 2021 iyi davranacak hangileri biraz daha kendini korumalı?

Eğer Fare (1936, 1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008), Horoz (945, 1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017) veya Yılan (1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013) senelerinden birinde doğduysanız 2021 senesi ile daha uyumlu bir etkileşimdesiniz diyebiliriz. Ancak 2021’in en güçlü olumlu etkisi, sonu 4,8 ve 0 ile biten senelerde doğanlar için geliyor. Bu senelerden birinde doğanlara bir “nobleman”eşlik ediyor olacak sene boyunca Nobleman da nedir ilk defa duyuyorum diyenler için, Çin astrolojisinin en olumlu etkilerinden birisidir demeliyim! Bizi koruyan, kollayan, şansımızı arttıran, etrafımızda yardımcı insanların olmasını sağlayan nefis bir enerji yani.

Bazıları doğuştan nobleman’a sahiptir; bazıları içinse seneler, aylar hatta günler bu enerjiyi getirir. Nobleman etkisinde olduğumuz dönemlerde etrafımızda yardımcı insanların olduğunu, işlerin daha rahat, sorunsuz gittiğini ya da problemlerin daha kolay çözüldüğünü görürüz. Bu pozitif enerji, adeta bir kalkan gibi bizi korur ve destekler.

Bu seneden en çok etkilecek burç Keçi’ler. Ancak Köpek burcunda olanlar da Öküz senesi ile pek uyumlu sayılmaz. 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018 Köpek seneleridir. Bu yıllardan birinde doğanlara da sene boyunca bir fare burcu sembolü taşımalarını tavsiye ederim.

8. Evimiz artık aynı zamanda birçoğumuzun ofisi nelere dikkat etmeli, bu yıl hangi yön bolluk bereket tarafı, peki ya sağlık tarafı ne taraf olacak? Her yıl yönlerin değiştiğini söylemiştiniz 2021 yılı yönlerini öğrenebilir miyiz?

Bizim modumuz, enerjimiz nasıl ki her zaman aynı değil; değişken, mekanların da ihtiyaçları ve taşıdığı etkiler aynı kalmıyor; zamanla değişiyor. Feng Shui, bu değişime hem kendimizi hem de yaşadığımız mekanları hazırlayabilmek, değişen modlarımızı ve enerjimizi dengeleyebilmek için bize harika öneriler sunar. Olumlu etkilere sahip alanlarda daha çok vakit geçirmek, zorlu etkilere çözüm üretmek, mekanlarımızda ve dolayısıyla hayatlarımızda yaşam enerjisine daha fazla yer açmamızı sağlar.

2021 yılında, engelleri ve talihsizlikleri simgeleyen ‘5 yıldızı’ güneydoğu yönünde. Olumsuz etkilerini hafifletmek için evinizin, ya da ofisinizin güneydoğusuna mutlaka metal bir rüzgar çanı asmanızı tavsiye ederim.

Bir diğer zorlu etki kuzeyde. Bu enerji, hastalık ve endişe getirir. Geleneksel çözüm yöntemi, altı metal paradan oluşan bir dizin kullanmaktır. Bu geleneksel çözüm sizin için ya da eviniz için uygun değilse, 2020 boyunca ev ya da ofisinizin kuzeyine metal bir vazo ya da metalik dekoratif objeler yerleştirebilirsiniz.

2021 senesinin bereket enerjisi batıda. Batı evlerinizde açık ve aktif yerlere denk geliyorsa, örneğin salonunuz, girişiniz gibi, bereket enerjileriniz canlı olacak demektir.

Kuzeydoğu ise hem ikinci bereket alanı hem de mutlu olayları, güzel haberleri taşıyan yön. Umarım hareketli, bol pencereli, çok vakit geçirdiğiniz keyi i bir alana denk geliyor olsun.

Sınavlara hazırlananlar, akademik çalışmalar yapanlar, müsabakalara katılanlar, güneyin enerjisinden, bu yöne doğru bakacak şekilde oturarak faydalanabilirler.

Çiftler, romantik bir ilişki arayışında olanlar, bebek yapmak isteyenler; bu sene yaratıcı ve aşk dolu enerjiler doğuda. Kuzeydoğu yönü de benzer şekilde destek alabileceğiniz bir yön olacaktır.

Bu seneyi temsil eden enerji Grand Duke olarak geçen etki 2021’de kuzeydoğuda. Bu alanda Grand Duke’u rahatsız edecek faaliyetlerden kaçınmak doğru olacaktır. Örneğin giriş kapınız ya da ön cepheniz Grand Duke alanında yani kuzeydoğuda ise bu sene tadilat işlerine girişmeyebilirsiniz. İş yerinizde ya da evinizde uzun süreler otururken yüzünüzü Grand Duke yönüne çevirmeniz ona karşı kafa tuttuğunuz anlamına gelir. Ancak sırtınızı verirseniz senenin enerjisini de arkanıza destek almış olursunuz.

9. Sizden birebir kişisel harita değerlendirmesi isteyenler size nereden ulaşabilirler?

Feng shui danışmanlığı ve Çin astrolojisi seansı için sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz (@meltemozertem)

Ev, ofis, hatta restaurant, otel gibi tüm kapalı mekanlar için Feng Shui çalışması yapılabilir. Genelde çok sorulan bir sorudur; hangi aşamada Feng shui desteği almalıyız diye. Eğer ev ya da ofisinizi değiştirecekseniz henüz son kararınızı vermeden mekandaki etkileri görmek adına bir Feng Shui analizi yaptırmak çok iyi bir fikir olur. Özellikle önemli bir yatırım yapıp satın alacaksanız. Eğer ki mevcut ev ya da ofisinize bir Feng Shui çalışması yaptırmak istiyorsanız, her zaman bana ulaşabilirsiniz.

Sosyal medyada sık sık pratik bilgiler ve aylık güncellemeler de paylaşıyorum. Arzu edenler takip edebilir.

@meltemozertem

www. meltemozertem.com

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.