SPOR SONRASI BAKIM!

Kasların her egzersiz sonrası kendilerini onarmaları gerek. O yüzden eğer yoğun bir egzersiz programınız varsa her gün değil ama gün aşırı yapmak çok daha doğru olacaktır. Bu sayede daha sağlıklı ve güçlü bir kas yapısına sahip olarak daha az sakatlanma riskiniz olacaktır. 

BİR ŞEYLER YE!

Egzersizden 35-40 dakika sonrası hem protein hem de karbonhidratı dengeli ve ağırlık yaratmayacak  şekilde bedene vermek gerekir. Örnek mi? Mesela, iki dilim lor peyniri ve yanında kabuklarıyla bir elma veya proteinli bir içecek tüketmek doğru olacaktır.

ÇOK SU İÇ!

Çok klişe ama bir gerçek. Egzersiz sonrası su içmek hayati önem taşır.Çünkü hücresel aktivitelerimizin doğru işlemesi için suya ihtiyacımız vardır. Sadece fiziksel aktivite sırası ve sonrasında değil günün geri kalan bölümünde de su metabolik faaliyetlerinizin düzgün bir şekilde işlemesi için su elzemdir.Su içmezseniz yaptığınız aktivitenin faydası değil zararı olur vücuda. 

SOĞUK SU DUŞU

Bedeni egzersiz sonrası toparlamanın en hızlı yollarından biri de soğuk suyla alınan duş. Tendonlar ve kasları hızlıca onarmanın bir yolu soğuk suyun kan damarlarını daraltıp , kan devranını stimule etmesinden geçiyor. Ancak dikkat soğuk suyu duş başlığını aşağıdan yukarıya vücudunuzu alıştıra alıştıra uygulamalısınız.

ESNET KENDİNİ

Egzersiz sonrası kasılan kasları mutlaka uzatmak ve esnetmek gerekiyor. En azından aktivite sonrası son 10 dakikayı buna ayırmalısınız. Özellikle de omuzlar, kalça ve dizlerin olduğu eklem bölgelerine yoğunlaşmalısınız. Diaframdan alınan nefese odaklanarak tüm sinir sistemini rahatlatmak egzersizin yarattığı gerginliği alarak vücudun kendini onarmasına  yardımcı olmalısınız.

KAHVEYE HAYIR!

Egzersiz sonrası kahve içmek, zaten alevlenmiş olan metabolizmayı daha da körükleyecektir, doğal olarak dinlenmeye geçecek olan vücudu zorlayacaktır.  Kahvenin tüketileceği en ideal zaman aralığı spor öncesidir, hatta içerisine bir kaşık hindistancevizi yağı atılmış kahvenin vücuttaki yağ yakımının egzersiz sırasında yüzde 10 daha fazla artırdığı gözlemlenmiş. Hindistan cevizi yağında orta zincirli yağ asitleri olduğundan metabolizmanın hızını artırmak gibi bir etkisi bulunuyor. Ayrıca bu yağlı kahve (bulletproff coffee deniliyor) olayı bağırsakların da daha iyi çalışmasını sağlıyor.

Written By
More from Beril Yilmaz
SAÇLARDA YAZ!
2021 yazında saç aksesuarlarıyla sık sık geçmişe yolculuk yapıyoruz. Sezon boyu karşınıza...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir