Kariyer Yayında: Bihter Ayyıldız

Akıllı, güçlü ve iz bırakan kadınların hikayelerine yer verdiğimiz “Kariyer Yayında” bölümünde yeni konuğumuz sürdürülebilir yaşam trendleri üzerine yayın yapan Türkiye’nin ilk lifestyle içerik platformu PlumeMag’in kurucusu Bihter Ayyıldız.

Bu platformu kurarken nasıl yola çıktınız? Bu fikir nereden aklınıza geldi?

Bu platform bir ihtiyaçtan doğdu. On beş seneyi aşkın kurumsal hayatımda ve gazetecilik kariyerimde takıldığım en büyük engel, sürdürülebilirlik konusunun arka planda kalmasıydı. Kurumlarda bütçesizlikten, gazetelerde ilgisizlikten bu konu ile ilgili proje ve içerik girişimlerim hep yarıda kaldı.

Ben de 2020 Şubat ayında PlumeMag’i kurarak bu konuyu derinlemesine işleyebilecek bir mecrayı hayata geçirdim. Bu şekilde marka, kurum ve kişiler mevcut medyada ilgi görmeyen projelerinin iletişimini gönüllerince yapacak bir alana sahip olacaklardı.

Ben PlumeMag’i kurduktan 1 ay sonra pandemi hayatımıza girdi. Ve sürdürülebilirlik konusu çok moda oldu. Bana da ‘’sen çok iyi bir rüzgar yakaladın’’ diyenler oluyor ama ben rüzgar yakalamadım. O rüzgarı yarattım ve gücüm yettiği ölçüde sürdürmeye gayret ediyorum.

Plume ne anlama geliyor?

Fransızca tüy anlamına gelen Plume bir yandan hafifliği bir yandan da yazıyı temsil ediyor. Beyaz tüy aynı zamanda benim yaratıcı enerji ile iletişim kurduğum bir sembol. PlumeMag logosunu her gördüğümde pozitif bir enerji ve her yeni güne bir kuş gibi hafif ve özgür başlama motivasyonum doğuyor.

PlumeMag ile kimlere sesleniyorsunuz, platformu nereye konumluyorsunuz? Hedefiniz neresi?

PlumeMag’in hedef kitle kriterleri alım gücüne bağlı değil, entellektüel donanım gücüne bağlı. Platform ile birlikte inşaasına başladığımız PlumeMag topluluğunda esas olan, iş birliği, fikir birliği, güç birliği. Birlik olabilmek için de belli bir kişisel ve sosyal doyum noktasına ulaşmış olmak gerektiğine inanıyoruz.

İlk günden beri PlumeMag’in hedefi bağımsız, samimi ve okuyucusuna, takipçisine fayda sağlayan bunu da kolay anlaşılır bir dilde ve keyifli bir formatta sunan bir platform olmaktı. Bu hedefe ulaştık. Gelecek hedefimiz ise sürdürülebilirlik konusunda yeşil aklama yapan markaların tamamen dışarıda kaldığı, temiz bir marka, kurum ve kişi çemberi içinde ülke bazında ve uluslararası çapta farkındalık projelerini hayata geçirmek.

PlumeMag’i severek ve ilgiyle takip ediyoruz. Peki bu özel platformun yaratıcısı Bihter Ayyıldız kimdir?

Bu soruyu ben de kendime çok soruyordum. Zaman içinde kim olduğumdan ziyade “kime faydam dokunuyor” sorusuna yöneldim. Doğaya zarar vermeden ve gelecek nesillerin hakkını yemeden yaşamak kadar mevcut sistemde fayda alanımızı genişletmenin yollarını arayan biriyim.

PlumeMag ekosisteminde kimim sorusuna ise ”denize düşen bir damlayım” diyerek cevap verebilirim. Ben damla olarak hareketi başlattım, ama asıl dalgaları büyüten ve devamlılığını sağlayan ekibim, bize inanan markalar, iş birliği yaptığımız paydaşlarımız ve çok değerli PlumeMag topluluğu.

Sanat tarihi eğitimi aldığınızı biliyoruz. Uzmanlık alanınızı ise sürdürülebilir marka ve iletişim stratejileri olarak tanımlıyorsunuz. Tüm bu konular bir araya geldiğinde önümüze nasıl bir tablo çıkıyor?

Sanat tarihi eğitimim hayatımda eşimden sonra yaptığım en iyi seçim. Sanat ile ilgili kariyer yapmasam da kariyerimde ve hayatımın tüm alanlarında bana katkısı çok büyük. Özellikle sürdürülebilirlik konusu, sanat ve estetik perspektifinden ele alındığında çok daha derin ve etkili bir şekilde anlamlandırılıp, içselleştirilebilir. Bu sebeple PlumeMag, kültür-sanat ve sürdürülebilirliğin iç içe işlendiği bir platform. İçeriklerde ve markalara özel hazırladığımız projelerde bu üçlüyü bir arada tutmayı çok önemsiyorum.

Hayatınızın akışını keskin bir viraj alarak değiştirmiş birisiniz. Hayallerinizin peşinden gitmek ve bunda sabır göstererek sonunda başarıyı yakalamak nasıl bir his? Yolunu bulmaya çalışan girişimcilere ne önerirsiniz?

Hayatımın akışı keskin bir şekilde kader tarafından değişti. Ben bunu yapacak güçte miydim, emin değilim. 2019 kasımında yaşanan fırtına ve su baskınları sırasında Venedik’te çalışıyordum. Annemin ani vefatı ile dönme kararı aldım. Aralık 2019 itibariyle 15 yıldır ilk defa çalışmıyor pozisyondaydım. PlumeMag beni çağırdı diyebilirim. Ben de beyaz tüyümü takip ettim.

Başarı ise benim için her gün yenilenmesi gereken bir kavram. Dün dünde kalıyor. Ama esas başarı, elde edilen maddi ve manevi sonuçları başkalarının hakkını yemeden, kalpleri kırıp, kimseye göz yaşı döktürmeden elde etmek.

Yolunu bulmaya çalışanlar için birşey önerecek bir konumda olduğumu düşünmüyorum. Sadece inanmak ve sabır çok önemli diyebilirim. Ama kader ve şans ikilisinin etkisine inananlardanım. Çok çalışmak denir, ben de bunu tekrarlayabilirim. Fırsatlar çıktığında hazır olmak. Ne olmak istiyorsanız ona hazır olmak için hazırlanmak.

“Ama en önemlisi hayal kurmak. Hayaller gerçektir çünkü.”

Hayatınızın en önemli anları diye tanımlayacağınız “3 an” sorsak, bize cevabınız ne olur?

Eşimle tanıştığım an, kızımın doğduğu an, PlumeMag’in ilk haberi yayınlandığı an. Ama yine de hayat bir andır, o da bu andır diye düşünenlerdenim.

Bir gün geriye baktığınızda “Bihter Ayyıldız … biriydi diyenler, o üç noktayı nasıl doldursunlar istersiniz?

Gerçek

BİHTER AYYILDIZ EN SON…

Hangi kitabı okudu? Santiago Gamboa / Le Syndrome d’Ulysse / Türkçesi yok

Nereye seyahat etti? Göcek

Kime “seni seviyorum” dedi? Kızıma ve eşime her an.

Ne satın aldı? Deleuze’ün Spinoza ve İfade Problemi kitabını

Hangi filmi seyretti? Çağan Irmak / Unutursam Fısılda / Uçakta çünkü evde tv yok.

Neye şaşırdı? İnsanlara

Neye üzüldü? İnsalığa

Neye sevindi? Bugün birisini çok sevindirebildiğim için çok sevindim.

PlumeMag web sitesine gitmek için buraya, instagram adresine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

More from Deniz Çakmakçı
Duygusal Tükenmişlik Nedir?
Son yıllarda çok sık duyduğumuz bir kavram var: Duygusal Tükenmişlik. Bunu, kişinin...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir