KALİTELİ UYKUNUN YENİ İLACI : MOON MİLK!

Sağlıklı yaşam trendlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu senenin popüler trendlerinden biri de Moon Milk yani Ay Sütü. Moon Milk uykusuzluk problemi yaşayan yetişkinler için uykusuzluğun doğal bir çözümü olarak görülen sağlık trendlerinden biri. İçeriğinde bal, baharat, adaptojen ya da meyve gibi doğal aromalar bulunan bu karışım kesintisiz  ve kaliteli bir uyku uyumak isteyenler için ise birebir. Hoş görünümlerinin yanı sıra yapımı çok kolay olan birbirinden lezzetli Moon Milk tariflerini bizde sizler için derledik. 

Yazar: Gizem Şakar

AY SÜTÜ NEDİR?

Kabul edelim uzun ve yorucu bir günün ardından ihtiyacımız olan tek şey derin bir uyku.  Zihnimizin ve vücudumuzun düzgün çalışması için geceleri kaliteli  iyi bir uyku uyumamız da şart.  Bu nedenle, sağlık uzmanları kendimizi yeniden şarj etmek için günde yedi ila sekiz saat uyumamız gerektiğini söylüyorlar. Ama bazen uyumakta zorlandığımız ve bütün geceyi yatağımızda dönüp durarak geçirdiğimiz zamanlar oluyor.  Bu nedenle sizi uyumanıza yardımcı olacak aynı zamandada bağışıklığınızı güçlendirecek yeni bir içeçek ile tanıştırmak istiyoruz. Moon milk yani ay sütü. 

Ay sütü matcha tozu, pancar özü , zerdeçal, karanfil , kakule gibi  içerisine ayuverdi  baharatları eklenerek yapılan sıcak bir içecektir. Bu içecek Ayuverda’nın  temel ilkesi olan zihnin, ruh ve beden ile uyum sağlamasını bunun da uyku ile mümkün olduğunu benimser. Bu yüzden uyku yoksunluğu için bir çare olarak kullanılır ve genellikle yatmadan önce tüketilir.

FAYDALARI 

Sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Dinlendirici bir uyku sağlar.

Doğal bir hormon dengeleyici ajan görevi görür. Harika bir stres gidericidir. İçerisinde baharat olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Ağrı ve iltihabı gidermeye yardımcı olur.

DENEMEK İSTEYENLER İÇİN 

MALZEMELER 

Mavi latte:

1 su bardağı badem sütü

1 çay kaşığı kelebek bezelye çiçeği çayı

Bir tutam akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

Yeşil latte:

1 su bardağı badem sütü

1 çay kaşığı matcha çayı tozu

 Bir tutam akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

 Pembe latte:

3/4 su bardağı badem sütü

1/4 su bardağı taze pancar suyu.

1 yemek kaşığı gül yaprağı çayı

Bir tutam akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

 Sarı latte:

1 su bardağı badem sütü

1/4 çay kaşığı zerdeçal

1/4 çay kaşığı zencefil

1/4 çay kaşığı tarçın

Bir tutam karabiber

Bir tutam akçaağaç şurubu (isteğe bağlı)

TÜM LATTELER İÇİN TARİF

Sütünüzü ocakta ısıtın ve  ateşten alın. Tüm baharatları toz halinde öğütün. Isıttığınız sıcak süte tüm malzemelerini ekleyin. Tamamen karışana ve topak kalmayana kadar bir çırpma teli veya el blenderi ile karıştırın. Kullanmayı en sevdiğiniz bardağınıza alın. Şimdiden afiyet olsun 🙂 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir