İlham Veren Bir Kadın Girişimci: Yaratıcı Çocuk Festivali’nin Kurucusu Derya Topçu

Güzellik Yayında olarak her zaman önceliklerimizden biri kadın emeği ve başarısını ön plana çıkartmak, mümkün olduğunca duyurmak, paylaşmak ve destek olmak. Bugün size bu anlamda çok yönlü, donanımlı ve başarılı bir kadın ile bir araya getiriyoruz: Karşınızda, Yaratıcı Çocuk Festival’nin kurucusu ve festival direktörü Derya Topçu.

Derya Topçu, çocuklarla kurulan iletişimin önemini bilen, “ailece, birlikte eğlenmek” konusuna katkı sağlamak için canla başla çalışan, üreten biri ve çocukla ebeveyni ayıran bir yaklaşımın tam aksine beraberce eğlenme iklimine olan tutkusuna hayran kalmamak elde değil. Biz de bu röportaja bu konuda söylediği cümleler ile giriş yapmak istiyoruz:

“Ebeveyn olduktan sonra önümüzde iki yol var gibi hissediyoruz. Ya kendimizi yok edeceğiz  sadece çocuk için yaşayacağız ya da çocuğun psikososyal gelişimini görmezden gelecek  sadece fiziki ihtiyaçlarına bakacağız. İkisinde de sonucu mutsuzluk getirir ve bu iki yol da sürdürülebilir değil!  Kendi tecrübemden çıkarttığım bir anlayış var: Çocuğumla ortak bir yaşam geliştirebilirsem; birbirimizin dünyasından etkilenebilirsek hem paylaşımlarımız hem gelişimimiz hem de mutluluğumuz artar. ‘Birlikte’ olmak, beraber eğlenmek, oynamak, neşeli iklimler bu yüzden çok önemli.”

En başından başlarsak; hamile olduğunuz dönemde, kurumsal hayatı bırakarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Kültür Yönetimi yüksek lisansına kaydolmuşsunuz. Bugünlerin ilk adımları o zamandan atılmış gibi. Festivalin temellerinin atıldığı o süreç nasıldı?

Kızım Asya doğmadan önceki işimle aramda duygusal bir bağ yoktu. Kültür sanatla ilgili olan şeylerden heyecan duyuyordum ve bu konularda değer yaratmak istiyordum. Müzecilik yapmak, bebeğimi müzelerde büyütme hayali kuruyordum. Bu hayal beni otuz yaşımda tekrar üniversiteye döndürdü.

Sonrasında müzelerde çalışmadım ama “hadi anne” isminde bir hareket başlatarak ebeveynlere, çocuklarıyla gidebilecekleri kamusal alanlar önermeye başladım. Çocuğumla birlikte müzeleri gezerek on binlerce insanla deneyimlerimi paylaştım. Yıllar içerisinde de bu yolculuk evrilerek beni böylesine dev bir organizasyona getirdi. Çünkü Türkiye’de kültür ve sanat hayatının maalesef ki ebeveynleri dışlayan bir yapısı olduğunu gördüm. Bebek sahibi olduktan sonra konser, sinema ve tiyatroya gitmeyi unutuyorsun. Oysa kültür ve sanata en çok ihtiyacı olan gruplar ebeveynler. Bu insanlar çocuk büyütüyor. Onların, kendi dünyalarını beslemelerinin çocuklar tarafında inanılmaz büyük bir karşılığı var. Çocuk festivalinde ebeveynlere de kültür sanat deneyimi üretmemin nedeni bu.

“Aile boyu eğlence” kavramını yerleştirmek için çalışıyorsunuz ve Türkiye’nin en büyük aile çocuk organizasyonu olan Yaratıcı Çocuk Festivali bu sene 5.yılında. Neler hissediyorsunuz?

5.yılında bu denli ilgi gören ve büyük bir organizasyonu toplumumuza kazandırmanın gururunu yaşıyorum. “Birlikte” olmanın, beraber eğlenmenin ve oynamanın mümkün olduğu neşeli bir iklim yarattık. Bizim festivalimiz bir ailece gelinen ve birlikte eğlenilen, deneyimlenen bir yaratıcılık ortamı, ortak bir hafıza alanı. Bu festival ile çocuklarımızla ortak bir yaşam kurabilmenin mümkün olduğu gösterdik. Çok heyecanlı ve mutluyum.

Bu yılki temanız “kutlama”. Bunu açar mısınız?

Türkiye’de girişimci olmak her anlamda çok zor. Biz yaşanan her türlü toplumsal, sosyal ve ekonomik zorluktan büyüyerek çıkmış bir organizasyonu hayata geçirişimizi, her yıl 20 binin üstünde insanın katıldığı ve festivalimizden öğrenerek, sevgi ve mutlulukla ayrıldığı bir iklim yaratabilmemizi ve Yaratıcı Çocuk Festivali’ni Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına kazandırmış olmanın mutluluğunu kutluyoruz. Çok çok heyecanlıyız.

Bu yıl 5. yaşını kutlayan Yaratıcı Çocuk Festivali, 8-9 Haziran tarihlerinde Kadıköy Festival Park’ta gerçekleşecek. Festival, Türkiye’nin en büyük çocuk-aile etkinliği olma özelliğini taşıyor.

Bugüne dek festivalde pek çok önemli isim ile aileleri buluşturdunuz. Bu isimlerden bahseder misiniz?

İlk olarak sevgi ile Prof.Dr.Doğan Cüceloğlu’nu saymak isterim. Dr. Özgür Bolat, Ahmet Güneştekin, Sunay Akın, Sermin Yaşar, Ceyda Düvenci, Prof.Dr.Selçuk Şirin, Prof.Dr.Ayşe Bilge Selçuk, Ezo Sunal, Dr.Bahar Eriş, Nil Karaibrahimgil, Varol Yaşaroğlu, Porf.Dr.Belma Tuğrul, Prof.Dr. Bedirhan Üstün, Prof. Dr. Ziya Selçuk gibi çok değerli isimler  2018 yılından beri katılımları ile festivalimizi zenginleştiren isimler arasında.

Bu sene 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek festivalin programında neler var?

Yaratıcı Çocuk Festivali çocuklar için birbirinden yaratıcı atölyeleri, ailece izlenebilecek, eğlenceli gösteri ve konserlerden oluşan dopdolu programıyla çocuklar ve onları büyütenlerle buluşacak. Festivalde binlerce çocuk dev alanlardaki yaratıcı sanat atölyelerinde enerji farkındalığı, ekoloji, sağlık, matematik, tasarım, bilim, kodlama ve ileri dönüşüm alanlarında beceri ve yaratıcılıklarını keşfedecekler. Evrencan Gündüz, Nejat Yavaşoğulları, Safiye konserleri, yaratıcı kabare şov, büyüleyici cycling şov, bubble şovlar, beden perküsyonu, hediyeler, yarışmalar, dans, pandomim, jonglör, fantastik bilim şovları ve sihirbazlık gösterileriyle 0-99 yaş herkesi; iki gün boyunca sürecek kesintisiz eğlenceye davet ediyoruz.

Festival ile ilgili tüm detaylar için www.yaraticicocukfestivali.com adresi ziyaret edilebilir.

More from Deniz Çakmakçı
Markaların Bahara Özel En Yeni Ürünleri
Bahar tüm güzelliği ile başladı. Markalar da yeni ürünleri ile bahara “hoşgeldin”...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir