Gerçek Bir Hayat Hikayesi: İrade, Azim, Hayata Yeniden Başlama Arzusu ve Kaybedilen 103 Kilo!

Bugün sizleri kendi bedeni ile ilgili inanılmaz bir değişim geçiren, bunun için türlü zorluklarla mücadele eden ama yılmayan ve başaran bir kadının hikayesi ile baş başa bırakıyoruz. Burçin Gün, bugün 42 yaşında olan, tartıda neredeyse 180 kiloyu görmüş ve yaşadığı mutsuzluktan çıkmanın yolunu arayarak, ödeyeceği bedelleri göze alarak bugün tam 103 kilo vermiş bir kadın.

Burçin’cim Merhaba. Güzellik Yayında olarak, sağlıklı olmak, kendini iyi ve güzel hissetmek için çıktığın yolu ve yaşadıklarını merak ediyoruz. Öncelikle operasyonu kaç yaşında yaptırdığını ve üzerinden ne kadar zaman geçtiğini öğrenmek istiyorum.

Ben Burçin Gün. 42 yaşındayım. 30 yaşındayken ilk mide ameliyatımı oldum. O zaman yaklaşık olarak 149 kiloydum ve kendi başıma defalarca deneme rağmen kilo vermeyi başaramadım. Mide ameliyatı olmaya karar verdim ve ameliyat sonrasında 40 kilo verdim. Fakat sonra kilo vermem durdu ve midem tekrar büyümeye başladı. Ben sonraki iki sene içinde verdiğimden de fazlasını alarak tam olarak 179 kilo 700 grama çıktım. Hayatım çok zorlaştı. Düşümcelerimde sadece yemek yemek vardı. Yemek yerken çok mutlu oluyordum. Ama diğer yandan da hayatım o kadar kötü gidiyordu ki. beni kim beğenir diyordum, büyük bir duygusal boşluk ve yalnızlık yaşıyordum. Büyük bir depresyona girdim. Bunun sonucu da 180 kilo olarak bana geri döndü.

Kırılma noktan nedir ve bu operasyonu olmaya karar verişin nasıl oldu?

O sene ablam evlenecekti ve ben kıyafet bulamadım. Diktirmeye karar verdim. Düğün elbisesini diktirdim. Şimdi bakınca o zamanki elbisem oturma odasına halı olacak kadar büyükmüş. Bazen çıkarıp bakıyorum, hem ağlıyorum hem gülüyorum. Kına gecesi içinse kıyafetimi, bir erkek giyim mağazasından aldığım ince kumaşlı bir erkek pijaması ile çözdüm. Ve bu beni o kadar üzdü ki anneme bu işe bir çözüm bulacağımı o günlerde söyledim. Etraflıca araştırdım, doktor buldum, görüştüm. Doktorum bu ilk ameliyatı revize etmek gerektiğini ve tehlikeli olabileceğini söyledi. Bana bu ameliyatın yanında bir de şeker hastalarına yapılan bir bağırsak ameliyatını da önerdi. Ben de herşeyi göze alarak anneme ya devam ya tamam dedim ve ameliyatlarımı oldum. Sonuç olarak da tam 103 kilo verdim.

Bir çok farklı mide ameliyatı var, sen hangisini oldun? Tam olarak mideye nasıl bir etki yapıyor bu operasyon?

Ben mide gastrit baypas oldum. Bu ameliyat sonrasında, acıkınca iki lokmada doyuyorsun ama süreç zor. Yavaş ve küçük lokmalar yemen lazım aksi halde kramp ve ağrılar oluyor. Kırmızı eti hala çok tüketemiyorum, hazım problemi olduğu için. Onun dışında da bir sorun yok.

Bu operasyonun öncesinde ne gibi bir hazırlık süreci geçiriliyor?

Ameliyat önce doktorum bana ne istiyorsan ye çünkü bir daha uzun zaman bu şekilde beslenemeyeceksin ve özleyeceksin dedi. Ben de 1 haftada tam 7 kilo aldım. Düşünün yanı nasıl yemişim, ne yemişim.    

Operasyon ne kadar sürüyor ve ne gibi komplikasyonlar olabiliyor?

Bu operasyon normalde ortalama 5 saat civarı sürüyormuş ama ben bir komplikasyon yaşadım ve ameliyatım tam 18 saat sürdü. Üst batımda bir yırtık olmuş ve akciğerlerim hava almış. Benimki halledildi. başka bir çok komplikasyon tehlikesi de var ameliyatın getirdiği. Beyne pıhtı atması da bu risklerden biri, oldukça üzücü tabi.

Operasyon sonrasını biraz bize anlat lütfen. Beyin yemek istiyor ama beden alamıyor, bu ikilemi nasıl idare ettin, psikolojik destek aldın mı?

Ameliyat sonrası normal şartlarda beslenme şeklin bir bebek gibi. Önce sıvı ile besleniyorsun, sonra lapa ve sonra yavaş yavaş katıya geçiliyor. Ben çok zor bir süreç geçirdim. İlk 4 ay hiç ama hiç ağızdan beslenmedim. Sonrasında da tuhaf bir şekilde gözün doymuyor ama miden doyuyor. Yemek istiyorsun ama vücut izin vermiyor. Bu sebeple de çok mutsuzdum çünkü beni o zamana dek mutlu eden tek şey yemek yemekti. Mutsuz ama huzurluydum. Kendime yakın zamanda bitecek, bu kilolar gidecek diyerek dayanmaya çalışıyordum. tatlı bir acı çektim diyebilirim. Zordu.

Ne yiyebiliyor ne içebiliyordun? Beslenme uzmanı ile mi ilerledin? Bir gün içerisinde miden ne kadar şey yemene izin veriyordu?

Kırmızı et, asitli yiyecekler ve alkol dışında her şeyi yememe izin vardı. Porsiyonları azdı. Hala da öyle. Mesela bir sosisli sandviç yiyorsam yanında kesinlikle içecek tüketemiyorum. Ya da içeceksem sosislinin yarısını yiyorum. Mide sana zamanla yol gösteriyor zamanla, o sana dur ya da devam diyor duruma göre.  

Eğer çok yersen vücut nasıl bir tepki veriyordu?

Eğer çok yersem tek çözümüm kusmak. Bundan başka yolu yok. Yoksa mideme kramplar giriyor ve çok ağrı çektiriyor.

Miden ne zaman küçüldü yani beyin olarak da az yiyerek doyma durumu ne zaman tam olarak oturdu yerine? (operasyondan ne kadar zaman sonra)

Malesef o durum benim beklediğimden farklı oldu. Mide hiç bir zaman küçülmüyor. Olayı kafada çözmek lazım ama bu da çok zor. psikolojik olarak doyduğunu kabul etmen gerekli. Mecburen doyuyorum ama bunu kabullenerek kalkamıyorum o masadan, hala bir tarafım hep o sofrada kalıyor yani.

Hazım konusunda zorluk oluyor muydu peki? Yani az yiyordun ama her şeyi yiyebiliyor muydun?

Hazım konusu çözülüyor ama hala kırmızı et, salçalı veya soğanlı yemekleri hazmedemiyorum. Onda bir değişiklik olmadı.

Bu süreçte vitaminsiz ve güçsüz kalabiliyor vücut, sende böyle bir durum oldu mu? Yan etkiler oldu mu?

Hayatın boyunca takviye almak zorundasın bu ameliyat sonrasında. Çünkü bağırsak boyu kısaldığı için ne yersen ye, tüm bu yiyecekler vücut yeterince vitamin vs alamadan bağırsaktan atılıyor. Bu yüzden de ciddi bir saç dökülmesi ve diş kaybı yaşadım ben. Vücudum çok halsiz kaldı. Sonrasında ek vitaminlerle normale döndüm. son iki senedir de demir ve kan takviyesi alıyorum ve bunlara hep devam etmek zorundayım. Aslında bu ameliyat ile vücudun normal ritmini bozuyorsun ve ameliyat sonrasında da yeniden düzenlemek için uğraşıyorsun.

Vee kilo vermeye başladığın zamana gelelim. O farkı ilk ne zaman anlamaya başladın, operasyondan ne kadar zaman sonra? Neler hissettin? Kendine olan özgüveninin nasıl değiştiğini de biraz anlatabilir misin?

Ben hızlı kilo verdim. bir anda üstüme hiç bir kıyafetim olmamaya başladı. Devamlı yeni bir şeyler alıyordum ama onları da uzun süre giyemiyordum çünkü kilo kaybım devam ediyordu. Bu masraflı ama çok güzel bir duyguydu. Ayak numaram bile iki sene içinde küçüldü. Özgüven kazanmaya başladım artık etrafta rahat, başım dik yürüyordum. Biri bana bakar mı diye korkmuyordum. Otobüste yanımdakini sıkıştırır mıyım korkusu olamadan koltuğa rahatça oturuyordum.

Bu operasyonu yaptırmak isteyenlere neler önereceksin bu tecrübeyi yaşayan biri olarak?

Bu ameliyatı yaptırmak isteyenlere tek tavsiyem emin ellere teslim olsunlar. Çünkü gerçekten iyileşme süreci hem fiziksel hem de psikolojik olarak çok zor.

Şimdi kaç yıl geçti üzerinden operasyonun,  beslenme rutinin nasıl şimdilerde?

Üzeinden ortalama on yıl geçti ve ben tüm zorluklara alıştım. Hayatım bir düzene girdi.

More from Gözde Atakoğlu
SICAKTA YAPILAN BESLENME YANLIŞLARI!
Yaz bu yıl biraz geç geldi, doğru. Sıcaklar etkisini hissettirmeye yavaştan başlıyor....
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir