DİKKAT, BAHAR YORGUNLUĞU KAPIDA!

EDİTÖR : Uzman Psikolog Naz Töz

Havaların ısınmaya başladığı, baharı tam anlamıyla karşıladığımız günlerdeyiz. Mevsim geçişlerinde enerjisiz hissettiğiniz, rehavete kapıldığınız olur mu? Yataktan kalkmak istemediğiniz veya gün içinde hep uykulu, sıkılgan hissettiğiniz? Bunlar size tanıdık geliyorsa bahar yorgunluğuna kapılmış olabilirsiniz…

Test:

Bu aralar enerjisiz ve cansız hissediyorum. Evet/Hayır

Gün içinde yorgun ve uykulu hissediyorum. Evet/Hayır

İştahım çok açıldı , canım genelde karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler istiyor. Evet/Hayır

Yataktan kalkmak zor geliyor, Ne kadar uyursam uyuyayım yetmiyor. Evet/Hayır

Evet’ler çoğunluktaysa bahar yorgunluğu ile başa çıkmak için işte size ipuçları:

Uyku düzenini önceliklendirin! Bahar yorgunluğu en çok kendisini uyku hali ile gösterir, bir rutin oluşturmaya, aynı saatlerde uyuyup uyanmaya özellikle dikkat edin. Ruhunuz için güzel bir uyku her gün önceliğiniz olsun. 

Aktif olun! Hareket etmek sizi daha canlı hissettirir. Düzenli spor yapmak hem metabolizmanızı hızlandırır hem de enerjinizi yerine getirir. Havaların güzelleşmesiyle açık havada yürüyüş, koşu yapabilirsiniz. 

Dengeli Beslenin! Beslenme düzeninize dikkat etmeye, bol su içmeye özen gösterin. Güne kahvaltıyla başlamak mevsim geçişlerinde yaşayabileceğiniz ani ruh hali değişimlerinizin de önüne geçecektir. 

Kafein kullanımını sınırlayın! Kafeini azaltmayı deneyin, belirli aralıklarla kafeinden uzak durmaya çalışabilir, gün içindeki yorgunluk hissinizi değerlendirebilirsiniz.

Sosyalleşin! Sosyal ilişkilerinizi sürdürmeyi ihmal etmeyin, baharın gelmesiyle yapacağınız program çeşitliliğinizi arttırabilir, açık havada sevdiklerinizle daha çok zaman geçirebilirsiniz. 

Strese dikkat! Stres sizi daha enerjisiz hissettirebilir. Stresle başa çıkmanızda size iyi gelecek yoga, açık hava yürüyüşü, mindfulness egzersizleri, masaja gitmek gibi aktivitelere hayatınızda mevsim geçişlerinde daha çok yer verebilirsiniz. 

Yeni hobiler edinin! Baharla birlikte daha önce denemediğiniz bir hobi edinebilir, günlük rutininize ekleyebilirsiniz. Yüz yogası yapmak, bahar kokulu mumlarınızı yakıp meditasyon yapmak bunun için güzel seçenekler olabilir. 

Bahar Temizliğini unutmayın! Evinizdeki, hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmak , yarım kalmış işlerinizi tamamlamak için en iyi zamandayız.. 

Bahar yorgunluğunu üzerinizden atmanız ve tazelenmeniz dileğiyle… 

0 replies on “DİKKAT, BAHAR YORGUNLUĞU KAPIDA!”