SANAT YAYINDA NO:9

Editör: Sedef Başcı

Ve işte Eylül geldi bile! Çeşitli tedirginlikler ve tedbirlerle, ama iyi ama kötü, belki (umarım) bir de kısa tatil yaparak koca yazı geçirdik bile… Hayatımıza dahil olmuş onlarca alışkanlıkla, bir şeylere ayak uydurmaya, sıradan hayatlarımıza devam etmeye çalışıyoruz. Sizi bilemiyorum tabii ama bana bu süreçte en zor gelen, tahmin de edebileceğiniz üzere “etkinlik”siz kalmak oldu… Güzel bir oyuna gidememek, sevdiğim bir sanatçıyı sahnesinde izleyememek, sergi salonuna korkusuzca girememek, kalabalık bir fuayede insanlar arasında gezinememek… Zordu ama işte birer birer, olabildiğince, mevcut şartlara uygun şekilde dönmeye çalışıyoruz şimdilerde. İlerleyen zamanlarda yine eskisi gibi sosyalleşebilmek ümidiyle…

Harbiye Açık Hava Konserleri

Yılın en çok beklenen, en sevilen etkinliği bu defa daha da anlamlı! Malum, kapalı alanlarda toplanmak hala ciddi kurallara tabi ve hala oldukça riskli… Bu nedenle, biletlerin sosyal mesafe kurallarına uygun düzenlemelere göre verildiği açık hava konserleri, havalar hala güzelken ve akşamları tatlı tatlı eserken, bizlere muhteşem bir imkân sunuyor…

 • Sertab Erener-4 Eylül

Sizi bilmem ama, bu kadar zor geçen günlerin ancak bülbül gibi bir sesle unutulabileceğine inanıyor benim gönlüm. Harbiye Hava’da konser vermeye alışık Açık da olsa, her sene başka bir heyecanla çıktığına inandığım Sertab Erener’in konserini kaçırmayın derim.

 • Haluk Levent-23 Eylül

Türk Rock müziğinin en sevilen isimlerinden, son zamanların “yetiş Haluk abi”si Haluk Levent, Atlantis Yapım tarafından gerçekleştirilen konserler kapsamında Harbiye Açıkhava’da olacak!

 • Teoman-30 Eylül 

Son yıllarda sahnede görmeyi özlediğimiz Teoman konseri, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin bünyesinde gerçekleştirilecek konserler kapsamında Harbiye’de olacak, kaçmaz.

Açık Havada Yeniden Tiyatro

Şüphesiz bu pandemi sürecinin en zorda kalan sektörlerinden biri de tiyatrolar oldu, seyircisine bir türlü kavuşamayan tiyatroların kurtarıcısı da açık hava organizasyonları oldu şimdilerde… Farklı farklı alanlarda, farklı farklı tiyatro gruplarını bir araya getiren bu organizasyonları da sizler için mekanlarına göre gruplayıp, bazı oyunları sizler için seçtim… Başka oyunları da etkinliklerin yapıldığı mekanların takvimlerinden takip edebilirsiniz.

 • Özgürlük Parkı Açık Hava Sahnesi
 • Sesin Resmi-17 Eylül

Yazmaya olan inancını kaybetmiş oyun yazarı bir kadın ve hayatın şiddetinden kendini resim çizerek korumaya çalışan genç bir erkek, şehrin tepelerinde bir yerde karşılaşır. Aralarında oluşan her neyse, arkadaşlık, aşk veya sanat, yaşananlar ikisini de değiştirir. 

 • Cardenio-22 Eylül

Cervantes’in “Don Kişot” eserinin içinde yer alan “Cardenio” karakterinden esinlenerek, William Shakespeare’in John Fletcher ile yazdığı ve kaynaklara göre 1613’te Kral I. James’in sarayında oynanmış “Cardenio” metni, tiyatroda çıkan yangında kül olduğu sanılırken iki asır sonra British Museum kütüphanesinde ortaya çıkıyor. Kaynaklar net olmadığından bu oyunun Shakespeare tarafından yazılmadığına dair birçok tartışma da bulunuyor. Eseri Shakespeare’in yazıp yazmadığı tartışıladursun, Semaver Kumpanya, Cardenio’yu Shakespeare’in diğer tüm oyunlarının replikleriyle yeniden kurguluyor ve kendine özgü yaklaşımıyla renkli ve ahenkli bir rüya yaratıyor.

 • Vadi Açıkhava
 • Bir Garip Orhan Veli-12 Eylül

Murathan Mungan’ın yazdığı Murat Sarı’nın yönettiği oyun, Orhan Veli’nin hayatını konu alıyor ve metinde şiirleri yer alıyor. Orhan Veli’ye ise Reha Özcan hayat veriyor.

 • Yangınlar-19 Eylül

1975-90 arasında yaşanan Lübnan iç savaşında geçen bu hikâye; tragedya, mitoloji ve 20. yy’ın ikinci yarısında yaşanan, en önemli politik ve sıcak mücadelelerin coğrafyası olan Orta Doğu’nun yakın tarihini iç içe geçirerek anlatır.  Murat Daltaban’ın yönettiği oyunun yazarı Wajdi Mouawad.

 • Kanyon-Hann Sahne
 • Bir Kadın Uyanıyor-9 Eylül

Alev, 45’inde, dul, çalışıyor, iki çocuk annesi… 15’inden 45’ine, çeyiz sandığında ne sakladıysa ortaya seriyor. İlk gençliğini, evliliğini, boşanmasını, yeniden kurduğu hayatını, Alev’in ateşle imtihanını anlatıyor… Bugüne dek sadece kadınlara anlattı, şimdi kadın, erkek, hem kadın hem erkek, herkese anlatıyor. Bir Kadın Uyanıyor… Ve soruyor: “Hayatı boyunca kaç kez uyanır insan?”

 Bonus: Meşher

Corona salgını sebebiyle geçici olarak ziyarete kapatılan Meşher, gereken sağlık tedbirleri alınarak, 1 Eylül itibariyle kapılarını yeniden açıyor.  Sizlere daha önce duyurmuş olduğum Alexis Gritchenko – İstanbul Yılları sergisini yeniden ziyarete açan galeri, izleyicisini 1 Kasım’a kadar yeniden bekliyor olacak. Bu defa kaçırmayın derim.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.