4 ADIMDA SÜDÜRÜLEBİLİR GÜZELLİK

Son zamanlarda özellikle sosyal medyada dalga dalga yayılan iklim ve çevre duyarlılığı konuları birçoğumuzu etkisi altına almaya başladı. Ufak görünen bilinçli adımlarımızın vicdanımızı rahatlatacağı ve bu harekete destek vereceği kesin.

HADİ BİRAZ BİLİNÇLENELİM!

Kaçımız yeni çıkan bir kremi gördüğümüz anda evdeki yarıyı unutup yenisine gidiyoruz? Bir kremi sonuna kadar bitirip yenisini alan kaç kişiyiz?

Olay zaten sorgulayarak başlıyor. Mesele hızlı tüketim dünyasının bir parçası olup akıntıya kapılmak. Oysa “Gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu sorduğumuzda cevap çoğunlukla “güzel ama gereksiz” oluyor. O zaman ne yapacağız: böyle durumlarda bir adım uzaklaşacağız.

1. REFİLLİ KOZMETİK SEÇ: Özellikle allık ve farlarınız için her seferinde yeni ambalaj almak yerine doldurulabilir boş paletler alabilirsiniz. Böylelikle atıkları azaltabilirsiniz.

Bobbi Brown markasında refilli makyaj paletlerinden bulabilirsiniz. Hem renkleri de bir harika!

 

2. AMBALAJA DİKKAT ET: Aldığımız her ürün ihtiyaç dahilinde bile olsa seçimlerimizle sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlıyor. Nelere dikkat edeceğiz? Öncelikle içeriğin doğal ve doğada çözünebilir olması. Ardından ise ambalaj. Özellikle plastik ambalajlarda birçok marka sürdürülebilirlik adına adımlar atıyor. Ambalajlarda kullanılan plastiğin geri dönüşümden elde edilen bir plastik olanını tercih etmelisiniz.

                              Le Petit Marseillais incir özlü duş jeli 9.55 TL                     Le Petit Marseillais, plastik ambalajlarını 50 mikrondan 40 mikron kalınlığa düşürerek daha az malzeme, daha az enerji ve daha az atıkla çevreye duyarlı adımlar atan markalardan.
                                                    Oriflame Love Nature aloe vera duş jeli 37 TL                                                                        Oriflame Love Nature serisi durulanan tüm ürünlerini doğada parçalanabilir olarak geliştirdi ve serinin arındırıcı ürünlerinde deniz kadayıfından elde edilen doğal kaynaklı mikro tanecikler kullanıyor.

 

                       Yves Rocher besleyici şampuan 29.90 TL                      Yves Rocher’in saçlar için geliştirilmiş Agav serisinde %100 bitkisel aktifler, sürdürülebilir ormanlardan elde edilen ambalaj kullanıyor.

3.ALMAYACAKLARINI LİSTELE: Ayda bir defa alacaklar listesi yerine almayacaklar listesi çıkarmak da önemli. Alışverişin yanı sıra manikür ve kuaför randevularını bir hafta bile olsa ötelemek hem bütçenize katkı sağlayacak hem de israfı frenleyecek.

4.ETİKET OKU: İçerik okumak ise bir başka adım. Doğayla, insan bedeniyle dost olan vegan, hayvanlar üzerinde de test edilmeyen anlamına geliyor. Güzellik ürünlerinde yaygın kullanılan hayvan kaynaklı içerik maddeleri arasında bal, balmumu, karmin (ezilmiş böcekler), jelatin (inek veya domuz kemiği, tendon veya ligamentler), lanolin (yün yağı), allantoin (inek idrarı), skualen (köpekbalığı karaciğer yağı), ambergris (balina kusmuğu) ve plasenta (koyun organları) yer alıyor. Sadece yemeklerin, içeceklerin içeriklerinden ziyade artık kozmetik ürünlerimizin içeriklerini okuyan bilinçli bir nesil gümbür gümbür geliyor. Bilinçlenme arttıkça güzellik endüstrisi de harekete geçiyor ve vegan hareketi büyüyor. Yeşil çay, zerdeçal ve baldan maskaralar, hayvanlar üzerinde test edilmeyen fondötenler, çikolatalı kontürler içeren bronzlaştırıcılar sektörde yerini alıyor.

     Autentic Beauty şampuan 160 TL Watsons
                 Vegan Body Desserts vücut losyonu  39.95 TL Watsons 
                            Urban Decay All Nighter fondöten  315 TL

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.