1 ÜNLÜ 10 SORU: PINAR SABANCI

Bu ayki ünlümüz Pınar Sabancı, diyetinden yaptığı spora, cilt bakımından saçlarını kime emanet ettiğine kadar merak ettiğimiz tüm sorulara içtenlikle cevap verdi.

ps5

1.Bir günlük beslenme planın nasıldır?

Genellikle protein, bol sebze, ve kuruyemiş ağırlıklı besleniyorum. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı gibi sağlıklı yağları sebze yemeklerimde bolca kullanıyorum. İşlenmiş karbonhidratlara ise beslenmemde hiç yer vermiyorum. Her sabah güne hindistan cevizi yağıyla hazırlanan, sebzeli, cevizli omlet ve avokado ile başlarım. Gün içinde bol bol sebze, somon, hindi gibi kaliteli proteinler, ve ceviz, badem gibi yemişler tüketirim. 

2.Kendine Misa’yı uygulayabiliyor musun? Yoksa danışanlardan sana sıra gelmiyor mu?

 Biz ailece Misa’dan besleniyoruz. Benim kişisel tercihim glutensiz ve düşük karbonhidratlı menümüz. Dönem dönem standart paketten beslendiğim de oluyor. Evimizde hergün Misa’dan çıkan sağlıklı yemekler olması, beslenme düzenimize çok pozitif bir şekilde yansıdı. 

3.Misa’da en sevdiğin ve vazgecemediğn öğünün hangisidir?

Bayıla bayıla yediğim o kadar çok yemeğimiz var ki, ilk başta hangisini diyeceğimi bilemedim. Sanırım son dönemde favorilerimden Unsuz Sebzeli Somon Böreği, Lor Peynirli Kabak Sarması ve Balkabaklı Muhallebi diyeceğim.  ps3

4– Sağlıklı Beslenmeye ve işine olan bağlılığını biliyorum ama kendine izin verdiğin ve istediğini yediğin günler oluyormu ve o gün tercihini hangi öğünden yana kullanıyorsun?

Sağlıklı beslenme benim o kadar severek ve benimseyerek yaptığım birşey ki, dilediğim gibi yediğim günlerde bile, birçok kişiye nispeten hala oldukça sağlıklı besleniyorum diyebilirim. Böyle günlerde kuruyemişi ve bitter çikolatayı fazla kaçırdığım oluyor. Genellikle pazar kahvaltısı ve sonraki ara öğünde dilediğimce yiyorum. 

5- İşinden dolayı devamlı mutfakta olmak kilona nasıl yansıyor? Dengeyi nasıl kurmaya başarıyorsun?

Gerçeği söylemek gerekirse, Misa’yı ilk kurduğum dönemlerde, herşey mükemmel olsun diye o kadar çok tarif deniyor, ve tadım yapıyorduk ki, kilo almaya başlamıştım. 🙂  Sağlıklı bile olsa, düşünsenize… Önünüzde sürekli tatlılar, atıştırmalıklar. Biraz onun tadına bak, biraz bu tarifi dene derken, ipin ucu kaçabiliyor. Fakat artık şimdi düzenimiz oturduğundan beri, evde devamlı Misa’nın sağlıklı yemeklerini tüketmeye başladığımız için, doğum öncesi halime geri döndüm. Mutfak hazırlıklarında her önüme geleni yemek yerine, kendime Misa paketimi hazırlatıp, gün boyu onu tüketiyorum. Böylece porsiyon kontrolü yapmam da kolaylaşıyor. 

6.Yıllardır hep aktif sporlar yaptın ama cocuk ve yoğun bir iş hayatı ile spora tekrar zaman ayırabiliyor musun, hangi sporları yapıyorsun?

Evet, spor her zaman hayatımın vazgeçilmez bir parçası oldu. Çocukluğumdan itibaren at bindim, aktif bir şekilde yarıştım. Hamile kaldığım dönem bırakmak zorunda kaldım. Sonrasında da Misa’yı kurunca, tekrar aynı tempoda başlayacak vakit bulamadım. İlerde birgün tekrar dönmek isterim. Şimdi haftada 2 gün ‘functional training’ denen vücut ağırlığıyla çalışılan bir spor yapıyorum. Fırsat buldukça da heryere yürümeye çalışıyorum. ps1

7- ‘Ner yersek o’yuz’ dan yaratılmış yeni bir trendle, bu işin içinde olan birisi olarak güzel bir cildin ve bedenin yediklerimizden bize geçtiğine inanıyor musun?

Kesinlikle. Cildimize dıştan uyguladığımız bakımların, çeşitli kremlerin, kozmetik ürünlerinin pozitif etkisi gözardı edilemez.  Ben de inandığım markaların ürünlerinden faydalanıyorum.  Ama güzel bir cilt, ışıl ışıl bir ten, ve sağlıklı saçlar için vücudumuzu içten doğru beslemek hepsinden önemli. Ceviz gibi yağlı yemişler, somon, ton balığı, sardalya gibi omega 3 içeren balıklar, avokado, hindistan cevizi yağı, rengarenk mevsim sebzeleri, bol bol içilen su… Bunların hepsi cildimiz için doğanın bize sunduğu mucizeler. 

8- Cildin için düzenli uyguladığın ve gittiğin bir güzellik merkezi var mı? Yoksa bu güzel bir cilt sadece genetik mi? Kullandığın cilt bakımı ürünlerini neler , öğrenebilir miyiz?

Arada uyguladığım doğal maskeler hariç, çok özel bir bakımım yok. Makyajlı asla yatmam, hatta günlük hayatta, özel birşey yoksa, göz kalemi hariç makyaj yapmam diyebilirim.Yüzümü sabah, akşam mutlaka nemlendirir, göz kremi kullanırım. Yaz, kış güneş korumasız dışarı çıkmam. 

Bunun dışında, rutin cilt bakımı için bu zamana kadar denediğim ve memnun kaldığım güzellik merkezleri ve spalar oldu. Benim araştırmam hiç bitmez. Hala arkadaş tavsiyeleri alıyorum, yeni yerler keşfediyorum. Bunlardan dönem dönem gittiğim, ortamını ve bakımlarını sevdiğim,  Les Ottomans’daki Caudalie Spa’yı tavsiye edebilirim..  Cilt ürünlerinde çeşitliliğe inanıyorum. Markaları kür halinde kullanıyorum. Memnun kaldıklarıma bir süre sonra tekrar geri dönüyorum. Dönem dönem cildi şaşırtmak, alıştığından farklı ürünler kullanmak da iyi geliyor. Kullandığım ürünleri sıklıkla kendi blogum pinarsabanciblog.com ‘da paylaşıyorum. Pahalı markaların kozmetik ürünlerindense, genelde eczanelerde bulunan doğal içerikli ürünleri tercih ediyorum. Markaların doğal olması benim için önem taşıyor. Son dönemde Kiehl’s ve Darphin kullanıyorum. Gayet memnunum. 

ps2

9- Annenden kalan bir güzellik sırrın var mıdır?

Annemin rutini de benimle tamamen aynı diyebilirim. Çok özel bakımları yoktur, ama temiz bir cilde, doğal içerikli ürünlere, ve sağlıklı beslenmeye çok önem verir. Kendi kremini kendi doğal malzemelerle hazırlar. Bana geçen en büyük güzellik sırrı kesinlikle sağlıklı beslenmek ve bol su içmek.

10- Saçların ve kaşların çok beğeniliyor,hangi kuaföre gidiyorsun? 

Teşekkür ederim. Çok uzun yıllardır Etiler’de Erdem Kıramer’e gidiyorum. Saçlarım Muharrem Uzun’a emanet. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir